Island: Miesto, kde sa práca stretáva s nezabudnuteľným!
Na Islande sme strávili fascinujúcich 5 mesiacov (14.2.2024 - 28.6.2024), kde sme sa ponorili do magického sveta kontrastov medzi letom a zimou. Prvý letný deň, 25. apríla, je tu štátnym sviatok — a ak zažijete islandské počasie, rýchlo pochopíte, prečo je tento deň miestnymi oslavovaný ! Na festivale vo Víku sme mali tú česť privítať leto a prezentovať slovenský folklór. Nezabudnite si pozrieť naše úžasné video TU!
Zima na Islande začína medzi 21. a 27. októbrom, a každé ročné obdobie má svoje jedinečné čaro, ako aj výhody a nevýhody.
V tomto článku sa podelíme o všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa na Islande cítili ako doma! Od toho, ako si nájsť prácu a aké sú životné náklady, cez minimálny plat, až po tie najúžasnejšie úchvatné miesta a atrakcie, ktoré musíte vidieť. Pripravte sa na dobrodružstvo plné zážitkov a objavovania! Island na vás čaká a my vás prevedieme všetkým, čo táto úchvatná krajina ponúka.

Obsah
1. Prečo si vybrať prácu na Islande ?
2 Hlavné dôvody
Ako si nájsť prácu na Islande ?
4 spôsoby
Čo je dôležité pri hľadaní práce?
Ďalšie výhody práce na Islande
2. Doprava na Islande
3.Cestovanie
Zima vs. leto
Aktivity, ktoré si nemôžte nechať ujsť
Vodopády
Kaňony
Pláže
Krátery
Hory
Jaskyne
Ľadovcové lagúny
Geotermálne pramene
Mestá
Iné zaujímavé miesta na Islande
4. Užitočné tipy na záver
Prečo si vybrať prácu na Islande ?
Existuje mnoho dôvodov, prečo si vybrať prácu práve na Islande. Nám pri výbere krajiny pomohli najmä tieto 2 hlavné dôvody:
- Nádherná príroda
Island sa často nazýva "krajina ohňa a ľadu", čo je spôsobené tým, že vznikol sopečnou činnosťou. Dodnes sa tu nachádza viac ako 30 aktívnych sopiek (spolu 130 sopiek) a 11 % územia pokrývajú ľadovce (spolu 269 ľadovcov). Medzi nimi je aj najväčší ľadovec Európy, Vatnajökull. Okrem sopiek a ľadovcov tu nájdete aj úchvatné kaňony, vodopády, kopce, fjordy, geotermálne pramene, čierne piesočné pláže, útesy plné vtáctva a dokonca môžete stáť na kráteri sopky. Island je ako stvorený na roadtripy, a keď ho navštívite, budete mať pocit, akoby ste sa ocitli na inej planéte. Na jeho krásy nikdy nezabudnete a budete sa chcieť určite ešte niekedy vrátiť. Viac o prírode a cestovaní na Islande sa dozviete nižšie v článku v časti Cestovanie, alebo v našom článku 8-dňový itinerár okolo Islandu, alebo si môžete pozrieť naše YouTube video.
2. Veľmi výhodné pracovné podmienky
Na Islande hľadajú zamestnancov takmer po celý rok, najmä vďaka rozvinutému turistickému priemyslu. Môžete tu nájsť prácu v hoteloch na rôznych pozíciách, ako je obsluha, upratovanie, kuchynské práce, recepcia, ale aj v obchodoch, reštauráciách, pri obsluhe atrakcií (ako zipline alebo lavamaster), či pri starostlivosti o kone. Tieto pozície sú často najjednoduchšie dostupné, pretože nevyžadujú predchádzajúce skúsenosti alebo špecializáciu. Okrem toho je možné nájsť prácu aj v iných oblastiach, ako sú sprievodcovia, učitelia, manažéri, a celkovo veľa zaujímavých voľných pozícií.
Ako si nájsť prácu na Islande ?
4 Spôsoby ako si nájsť prácu na Islande :
1. Pracovné portály :
EURES - portál pre Európanov, hľadajúcich prácu v iných členských štátoch v Európskej únii. Všetci zamestnávatelia sú tu overení ! Hľadať prácu cez EURES je veľmi výhodné a bezpečné, keďže okrem zabezpečenia kontaktu so zamestnávateľom poskytujú informácie o životných a pracovných podmienkach, vrátane národných zákonov o zamestnaní, požiadaviek na dane a sociálne zabezpečenie. V niektorých prípadoch poskytujú aj pokrytie niektorých nákladov, spojených s vycestovaním.

JOBS4EU - taktiež poskytujú rôzne pracovné príležitosti, tréningy a kurzy. Spolupracujú s EURES.
ALFRED - webová stránka, ale aj aplikácia. Odporúčame nainštalovať si aplikáciu - vyplniť v akom odbore a v akej lokalite by ste chceli pracovať a pracovné ponuky Vám následne budú prichádzať automaticky.

2. Facebookové skupiny :
Takýmto spôsobom sa podarilo nájsť prácu nám. Na Facebooku existuje množstvo skupín tu sú niektoré z nich: Icelandic Jobs Worldwide, Jobs in Iceland, Student Jobs in Iceland, Island - Česi a slováci na Islandu, Find work in Iceland, Work in Iceland, Work with Icelandic horses in Iceland a mnoho ďalších.
Tu ponúkajú prácu jednotlivci, ale aj hotely, či iné organizácie. My sme do týchto skupín pridali našu spoločnú fotku (výber fotky je dôležitý - mala by byť milá, veselá, ale hlavne by ste mali pôsobiť zodpovedne) a k nej popis, v ktorom sme sa predstavili a popísali naše pracovné skúsenosti. Do cca. 4 dní sa nám ozvala naša budúca zamestnávateľka, mali sme online pohovor cez Messenger a o 2 dni sme dostali informáciu, že si môžeme kúpiť letenky a o mesiac pricestovať. Ľudia, ktorým sme hovorili, o nájdení si práce cez Facebook boli prekvapení, keďže aj napriek ich snahe, sa to nikomu inému nepodarilo. Preto ponúkame viaceré možnosti nájdenia si práce.

3. Google maps :
Hľadanie práce cez Google maps je celkom náročné na čas, ale ak máte skutočný záujem pracovať na Islande a nedarí sa Vám nájsť si prácu prostredníctvom 2 vyššie uvedených spôsobov, môžete pristúpiť aj k tomuto riešeniu. Otvoríte si Google maps, nájdete si miesto kde by ste chceli pracovať (hotel, reštauráciu, národný park, farma, kaviareň .. čokoľvek) a ozvete sa im priamo, cez web, ktorý na Google mape budete vidieť. Poznali sme prípady ľudí, ktorým sa takéto hľadanie práce vyplatilo.

4. Roznášanie životopisov priamo na Islande
Tento spôsob je najmä pre dobrodružné povahy a pre ľudí, ktorí majú nejakú tú finančnú zálohu, a tým pádom sa neboja ísť tak trochu na blind. Ak nemáte vopred dohodnutú prácu odporúčame prísť na Island s vytlačenými životopismi v angličtine (minimálne 15), požičať si auto a prespávať v lacných hoteloch, či hosteloch (tipy na lacné ubytovanie nájdeš v našom článku 8 - dňový itinerár okolo Islandu), alebo si rovno môžete požičať dodávku a mať domček na kolesách (Island je veľmi dobre prispôsobený camperom), a spolu s objavovaním krajiny si hľadať aj zamestnanie. Auto si určite požičiavajte discovercars.com.

Prebieha to jednoducho, podobne ako pri hľadaní na Google maps, ale naživo. Voľné pracovné pozície nájdete hlavne v mestách ako je Reykjavík, Sellfoss, Hella, Vík, Akureyri, Höfn... ale samozrejme nie je to pravidlo. Následne prídete na miesto, kde chcete pracovať a spýtate sa na voľné miesto, pravdepodobne sa tam práve nebude nachádzať majiteľ, či manažér a preto so sebou budete mať životopis, ktorý tam necháte a my odporúčame napísať im následne aj email, s dôrazom na to, že ste tam boli aj osobne.

Alebo ak máte záujem o prácu v Reykjavíku, tak nebudete potrebovať ani to auto, keďže z letiska sa do mesta odveziete autobusom - odporúčame stiahnuť si aplikáciu Klappid (o nej budeme písať viac nižšie).
Čo je dôležité pri hľadaní práce ?
1. Určite je potrebné hľadať si prácu, kde zamestnávateľ poskytuje ubytovanie a stravu, vzhľadom k vysokým cenám nájmov a potravín. My sme mali ubytovanie zabezpečené, v podobe jednej izby vo veľkom dome, kde sme bývali spolu s ďalšími 8 ľuďmi. Keďže sme pracovali v hoteli mali sme počas našich pracovných dní jedlo 2 x denne (raňajky a obed) .

2. Na Islande je minimálny plat stanovený na úrovni približne 300,000 ISK (islandských korún) mesačne, čo je približne 2,000 EUR. V skutočnosti sú však priemerné mzdy vyššie. My sme na Islande na pozícii = housekeepers (chyžný), každý mesiac zarobili viac ako 2,500 € v čistom, už po odrátaní poplatku za bývanie (za izbu v dome sme platili 250 € na osobu). Plat samozrejme závisí aj od odpracovaných hodín, nadčasov, príplatkov za sviatky a víkendy (podľa našej kolektívnej zmluvy - víkendy = 45% k bežnej hodinovej mzde, sviatky = 90% k bežnej mzde).
3. Na začatie pracovného pomeru na Islande nepotrebujete víza ani iné povolenia, stačí mať platný cestovný pas. Po príchode budete mať zvyčajne dvojtýždňovú skúšobnú pracovnú dobu. Následne spolu so zamestnávateľom navštívite policajnú stanicu, kde požiadate o pridelenie Kennitaly — jedinečného identifikačného čísla pre jednotlivcov. Toto číslo má 10 číslic a slúži na viaceré administratívne účely, ako je prístup k zdravotnej starostlivosti, daňovým povinnostiam, či k založeniu bankového účtu. Prvé tri číslice označujú dátum narodenia, štyri sú náhodne generované a posledné tri sú kontrolné. Kennitala je pre Vás kľúčová, keďže bankový účet si viete zriadiť až po jej pridelení, a tým pádom aj podpísať samotnú zmluvu. Okrem uvedeného má kennitala mnoho ďalších výhod napr. slúži ako dôkaz, že ste na Islande zamestnaní, a tým pádom máte právo na mnohé lokálne zľavy v reštauráciách, baroch, múzeách, nákupoch a pri rôznych atrakciách (niektoré môžete mať aj zadarmo). Kennitala sa počas života nemení - platná na celý život.

4. Pri podpisovaní zmluvy nebuďte prekvapení, zmluva tu totiž nevyzerá ako na SR. Zmluva, ktorú podpisujete so zamestnávateľom bude vyhotovená v 2 jazykoch - po islandsky aj anglicky a bude obsahovať len 1 stranu ! Samozrejme zmluvu dôkladne skontrolujte (sú v nej len základné údaje o Vás a o zamestnávateľovi), pričom si hlavne skontrolujte, či v nej máte "Unions" odbory, ktoré sú na Islande veľmi dôležité a prospešné. Tým, že podpisujete túto zmluvu, obsahujúcu odbory (ktorým sa automaticky bude odvádzať 1 - 5 % z Vašej výplaty), podpisujete zároveň Zmluvu kolektívnu, ktorú môžete nájsť na stránkach Vášho Unionu a je závislá od Vašej pozície (chyžný majú inú kolektívnu zmluvu ako manažéri, čašníci, predavači....). V nej nájdete všetky informácie, ktoré sa u nás nachádzajú v zmluve medzi zamestnávateľom a zamestnancom (práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa). Podrobnejšie o platoch, právach zamestnancov, dovolenkách atď. si môžeš prečítať TU.
5. Odbory (Union) na Islande sú dôležitou súčasťou pracovného trhu a zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane práv zamestnancov a zlepšovaní pracovných podmienok. Odbory sa podieľajú na kolektívnom vyjednávaní, čím zabezpečujú lepšie mzdy a pracovné podmienky pre svojich členov. My máme veľmi dobrú skúsenosť z odbormi, vzhľadom k tomu, že som na Islande bola prepustená zo zamestnania. Po kontaktovaní odborov mi boli poskytnuté dôležité informácie o tom ako ďalej postupovať a tiež mi bola vyplatená nemalá čiastka peňazí, ktorú mi zamestnávateľ "zabudol" vyplatiť. Členstvo v odboroch poskytuje množstvo výhod - pri splnení podmienok Vám môže byť preplatený kurz angličtiny, fyzioterapia, alebo si môžete ísť oddýchnuť na viaceré miesta na Islande, kde odbory ponúkajú ubytovanie za zvýhodnenú cenu. Tak čo, ešte stále Vám je ľúto odvádzať odborom 1 % zo svojej výplaty ?
6. Po podpísaní zmluvy je dôležité odhlásiť sa z Úradu práce (ak ste evidovaný ako nezamestnaná osoba) a Zdravotnej poisťovne na SR, aby Vám nevznikali zbytočné poplatky na SR. Budete k tomu potrebovať tieto dokumenty : 1 - Odhláška poistenca, 2- čestné vyhlásenie uplatňovanie právnych predpisov SR/EÚ, EHP,CH 3 - vyhlásenie 4 - zmluva v inom členskom štáte.
7. Okrem zmluvy o zamestnaní, budete podpisovať aj zmluvu o bývaní, ktorá je síce vyhotovená osobitne, ale je často viazaná na výkon práce - je potrebné si zmluvu prečítať !
8. Ukončenie zamestnania, či už zo strany zamestnávateľa, alebo pri Vašom podaní výpovede, prebieha nasledovne : pri práci, vykonávanej kratšie ako 2 týždne nemáte nárok na nič, po odpracovanom mesiaci máte nárok na 1 týždňové odstupné (podľa pracovného rozvrhu, ktorý ste mali mať), po troch mesiacoch, máte nárok na 1 - mesačné odstupné a tak ďalej - všetko si samozrejme overte v kolektívnej zmluve.
Ďalšie výhody práce na Islande !
1. Lokálne zľavy : Vďaka tomu, že sme mali stravu a ubytovanie zabezpečené zamestnávateľom, naše výdaje boli naozaj minimálne, a k tomu dopomohli aj lokálne zľavy. V reštauráciách sme mali 10/20% zľavu, v obchodoch so suvenírmi a oblečením tiež a najviac sme si užili zľavy na rôzne aktivity:
ZADARMO : Pozorovanie veľrýb, návšteva Perlanu (interaktívne múzeum v Reykjavíku), návšteva ľadovej jaskyne (Katla), jazda na snežných skútroch, MEGAzipline
Zľavy od 20% - 80 % : Jazda na koňoch, Fly over Iceland (atrakcia v Reykjavíku), Plavba v ľadovcovej lagúne, turistika na ľadovci, Lava Show
Ak sa na Island pracovať nechystáš objednaj si tieto aktivity výhodne TU.
2. Ak pracujete v odľahlej oblasti, zamestnávateľ je povinný Vám zabezpečiť dopravu do najbližšieho mesta/dediny, a to tak, že Vám na dobu, kedy ste jeho zamestnancom požičia auto a tiež pokryje výdaje za pohonné látky.
3. Ak je zlé počasie a vy máte prísť do práce, zamestnávateľ je povinný Vám zabezpečiť odvoz do práce a späť.
Doprava na Islande
Prílet na Island - na Island sa dá dostať dvomi spôsobmi - lietadlom a trajektom. Dopravu trajektom využívajú najmä ľudia, ktorí si na Island potrebujú priniesť svoj vlastný automobil. My sme sa samozrejme zvolili let, leteli sme na Valentína a výrazne neodporúčame objednať si jedlo v lietadle od spoločnosti Wizzair. My máme skúsenosť s "rizotom" rozmočenou ryžou bez chuti a "cestovinami" rozmočenými cestovinami bez chuti. Let z Viedne do Keflavíku (tu sa nachádza medzinárodné letisko) Vás môže stáť niečo cez 100 €, už vrátane batožiny. Let je priamy a trvá necelých 5 hodín.
Verejná doprava - tak ako na mnohých iných miestach, ani na Islande nefunguje verejná doprava najlepšie. Jej existencia, by sa dala ľahko poprieť. Vo väčších mestách ako je Sellfoss a Reykjavík, verejná doprava funguje a ak ju chcete používať, určite odporúčame aplikáciu Klapid, kde nájdete plánovač trasy, aktuálne informácie o polohe autobusu a viete si tu jednoducho kúpiť lístok online. Mimo veľkých miest je preprava autobusmi komplikovaná a autobusy chodia naozaj len zriedka, väčšinou raz za deň.
Stopovanie - takýto spôsob dopravy Vám zaistí množstvo zábavy a dobrodružstva, ale nie je veľmi praktický. My sme na Islande stopovali len raz a cesta, ktorá by nám požičaným autom trvala 2,5 hodiny nám zabrala 5 hodín, avšak môžete mať šťastie a dopraviť sa na Vaše miesto rýchlejšie. My sme boli v nevýhode, aj preto, že začalo pršať - boli sme celí mokrí a predpokladáme, že nám nezastavovali aj z tohto dôvodu, aby sme im nijakým spôsobom nezašpinili auto. Stopovanie je na Islande veľmi bezpečné a môžete počas neho stretnúť veľmi zaujímavých ľudí. Stopovanie v zime, však vyslovene neodporúčame, môže to byť nebezpečné !

Požičanie auta - najpraktickejší spôsob cestovania na Islande. Ako spomíname vyššie, auto si určite požičajte cez webstránku discovercars.com. Majú najvýhodnejšie ponuky. My sme si auto požičiavali od miestneho "podnikateľa", ak by ste na neho chceli kontakt napíšte nám na našom IG. Autom sa na Islande dostanete takmer všade. Island je ideálny na roadtripy (pre inšpiráciu sleduj naše videá) ! Rovná, hladká cesta 1 vedie okolo celého Islandu, blízko hlavných turistických atrakcií a premávka je tu minimálna. Jazdí sa tu veľmi jednoducho, a aj keď Vás to bude zvádzať ísť rýchlejšie, dodržujte rýchlosť 90 km/h, pretože pokuty sú tu veľmi vysoké. Neexistujú tu diaľnice, čiže sa nemusíte trápiť žiadnymi poplatkami za diaľničné známky. Na severe (pri meste Akureyri) sa nachádza jediný spoplatnený tunel - zaplatiť ho môžete online cez túto stránku tunnel.is. Jednorazový vstup pre osobné vozidlo je 1990 ISK = cca. 13€.
Cestovanie
Zima vs. Leto
Kedy sa vybrať na Island ? V lete, či v zime. Obidve ročné obdobia majú svoje špecifiká a Island je jedna z mála krajín, ktorá je nádherná aj v lete aj v zime. Na našom Instagrame @duotravel_monkeys nájdete veľa videí zo zimného aj letného Islandu, ktoré Vám môžu pomôcť v rozhodovaní. Nájdete tu aj video Zimný vs. letný Island.
Zima
Ak sa chystáte na Island v zime musíte rátať s krátkymi dňami a extrémnymi poveternostnými podmienkami. Od Novembra do Januára je tu polárna noc, a tak môžu byť dni, kedy budete mať denné svetlo len 2 hodiny denne. My sme prišli vo Februári a dni trvali rovnako dlho, ako u nás v jarných mesiacoch. V zime je väčšia pravdepodobnosť uzávery ciest, čo môže negatívne ovplyvniť Váš výlet. Určite sledujte safetravel.is (môžete si stiahnuť aj aplikáciu). Hoci tu teploty pod bod mrazu klesajú len zriedka, je tu pocitovo chladnejšie. Je to spôsobené najmä silným a studeným vetrom. Sneží tu tiež často a nárazovo, avšak sneh sa rýchlo topí. Niektoré miesta, ktoré sme navštívili aj v zime aj v lete pôsobili krajšie práve pod pokrývkou snehu a ľadu. Treba však počítať s tým, že niektoré výhľadové miesta môžu byť neprístupné (napr. nemožné prejsť poza vodopád Seljandsfoss). Taktiež budete potrebovať viac výbavy. Určite budete potrebovať : mačky, čelovku, páperovú teplú bundu, zateplené (najlepšie turistické) topánky, zateplené nohavice, nepremokavé rukavice, Goretex bundu a veľmi sa nám osvedčila aj baranica. Najväčšia výhoda návštevy Islandu v zime je možnosť pozorovať polárnu žiaru. Toto nebeské divadlo, by mal každý zažiť aspoň raz za život. Ak chcete vedieť ako "chytiť" polárnu žiaru, určite si pozrite naše video na Instagrame 5 steps to catch aurora.
Leto
Ak sa chystáte na Island v lete budete mať možnosť zažiť nekonečné dni ! Cca. od konca apríla tu Slnko takmer vôbec nezapadá. Polárny deň je úplne ideálny, práve na roadtripy a výlety, kedy môžete stratiť pojem o čase a o 00:00 sa kúpať v geotermálnom prameni, pozorovať Alky (puffinov), liezť na kráter sopky, alebo robiť čokoľvek iné, bez veľkých más turistov. Verte nám ! Je to naozaj super pocit neohraničovať si program, kvôli hroziacej tme. Ak máte problém so spánkom počas denného svetla, jednoducho si pribaľte masku na spanie ! Hoci hovoríme o lete, nečakajte žiadne horúčavy. Teploty v lete tu dosahujú maximálne 20°C (to tvrdí Google, my sme tu zažili max. 18°C ) a priemerné teploty sa pohybujú okolo 10 °C - 15 °C, čiže nebuďte prekvapení, ak v lete cez noc nasneží - aj takto vyzerá leto na Islande . Taktiež nebudete potrebovať toľko výbavy. Goretex bundu a turistické topánky však odporúčame mať aj v lete, keďže vietor je tu veľmi silný a zrážky intenzívne. V lete je na Islande viac turistov, prilietajú rozkošné vtáčiky Alky - puffini, kvitnú tu špecifické fialové kvietky a celkovo to tu viac žije. Zatiaľ, čo v zime v noci budete pozorovať polárnu žiaru, v lete v noci môžete pozorovať Puffinov - pre lepšiu predstavu, aké rozkošné sú si pozrite naše video - Icelandic cuties . Hovoríme v noci, pretože cez deň tieto vtáčiky lovia ryby v oceáne a až okolo 23:00 sa vracajú späť na pevninu. Kde ich môžete vidieť sa dozviete nižšie v časti Aktivity, ktoré si nemôžte nechať ujsť.
Aktivity, ktoré si nemôžte nechať ujsť
Ak sa nachádzate na Islande, určite musíte ísť navštíviť ľadovú jaskyňu, je to surrealistický zážitok, kedy prechádzate "tunelom krištáľovo čistého ľadu". Súčasťou tohto zážitku je aj jazda terénnym autom skrz sneh a ľad, mimo cesty. Určite sa teplo oblečte a užite si to ! Na začiatku exkurzie Vám budú poskytnuté mačky a prilby.

Pozorovanie puffinov - puffini (alky) - prezývané tiež papagájmi oceánu - pre ich farebné zobáčiky. Sú symbolom Islandu a na Islande trávia leto - prilietajú cca. koncom Apríla a odlietajú v Auguste. Ich najväčšia kolónia sa nachádza na ostrove Vestmannaeyjar (tu sa viete dostať trajektom - bližšie informácie nižšie v článku). Puffini žijú na útesoch, kladú 1 vajíčko ročne a v minulosti boli miestna pochúťka (do dnešného dňa servírované v niektorých reštauráciách). Video s týmito rozkošnými vtáčikmi so zaujímavými informáciami si môžete pozrieť TU. Ak si chcete byť 100% istí, že tieto vtáčiky uvidíte, môžete si zaplatiť výlet k nim.
My sme puffini videli viac krát (niekedy od nás boli vzdialené necelý meter) a tu sú miesta, kde máte veľmi veľkú šancu užiť si ich pozorovanie : Reynisfjall Observation Deck, Dyrhólaey, Vestmannaeyjar, Westfjords Region and East fjords - Seyðisfjörður, Reyðarfjörður, Djúpivogur etc. Puffini (alky) je možné pozorovať, buď veľmi skoro ráno (6:00 - 8:00) alebo neskoro večer (22:30 - 1:30).
Pozorovanie veľrýb - túto aktivitu ponúkajú vo viacerých krajinách, avšak len na Islande majú takmer 100% úspešnosť ! Je veľmi dôležité zarezervovať si pozorovanie vopred, pretože hlavne v sezóne je táto aktivita plne vybookovaná. Odporúčame ísť pozorovať veľryby mimo Reykjavíku na Severe Islandu. Je to neopísateľný zážitok byť takto blízko týchto gigantov ! Ak chceš vedieť o pozorovaní veľrýb viac prečítaj si náš článok : 8-dňový itinerár: Islandské top miesta na epickom roadtripe ! Táto aktivita trvá cca. 2 hodiny. My sme išli cez northsailing.is a boli sme veľmi spokojní.


Túra na ľadovci - prechádzať sa na najväčšom ľadovci Európy je naozaj ohromný zážitok ! Opäť je súčasťou adrenalínová jazda v terénnom aute. Určite dodržiavajte pokyny (ohľadom oblečenia a obuvy), zaslané mailom. V base campe Vám bude pridelená ďalšia potrebná výbava (ferattový set, prilba, špeciálne mačky). Tiež odporúčame rezervovať vopred. Aktivita trvá 2,5 - 5 hodín. Môžete si vybrať rôzne náročnosti (prechádzka po ľadovci, túra, lezenie). My sme išli cez glacieradventure.is a boli sme veľmi spokojní - naša sprievodkyňa bola Slovenka.
Jazda na snežných skútroch - Jedna z najlepších aktivít na Islande ! Adrenalínová jazda na snežných skútroch uprostred ľadovca ! Fakt neopísateľný zážitok. Túto aktivitu je možné absolvovať na rôznych ľadovcoch na Islande. My sme si vybrali najväčší ľadovec, ale naozaj na tom nezáleží, keďže na snežnom skútri neprejdete veľkú vzdialenosť. Určite sa tejto aktivity nebojte a choďte si to vyskúšať. Uvidíte, neoľutujete ! My sme si jazdu na skútroch vyskúšali s glacierjourney.is a Vik: Mýrdalsjökull Snowmobile Adventure, obidve boli MEGA ! Pozor ! Snežné skútre nie sú celoročná aktivita a prebiehajú najmä v zimných mesiacoch maximálne do apríla (opäť existujú výnimky, avšak nespoliehali by sme sa na to).

Zipline - Na Islande nájdete viacero Ziplinov. Zipline vo Viku je dobrodružný a budete musieť zdolávať rôzne prekážky, MEGAzipline v geotermálnej oblasti Hveragerdi je najdlhší na Islande a môžete si vybrať ako sa na ňom spustíte, či chcete dosahovať vysoké rýchlosti alebo si užiť vyhliadkovú jazdu. Okrem ziplinu si tu môžete vyskúšať aj voľný pád (ako sa cíti puffin keď prvý krát vyletí z hniezda) a najvýnimočnejší a jediný svojho druhu je Zipline nad ľadovcom. My sme si vyskúšali MEGAZipline - Falcon - Superman štýl, kedy sme preleteli nad krásnou geotermálnou oblasťou MEGArýchlosťou.
Jazda na Islandských koňoch - ďalšia z aktivít, ktorú by ste si na Islande nemali nechať ujsť. Islandské kone sú menšie a naozaj nádherné. Jazda na nich je vhodná aj pre deti (od cca. 10 rokov), keďže sú tieto koníky veľmi pokojné a ich cval je tak jemný, že ak by ste držali pohár s vínom, nemalo by sa vyliať. Ak už dlhšie túžite po jazde na koni, kedy koníka ovládate vy (všetko Vám samozrejme na začiatku vysvetlia), jazda na Islandskom koni je priam ideálna ! My sme si vyskúšali jazdu na koni vo Víku vikhorseadventure.is. Táto jazda je fakt pre začiatočníkov a je to pomerne krátka(1 hodina) prechádzka po nádhernej čiernej pláži. Spočiatku sme si nacvičili navigáciu koníka pri chôdzi a následne aj pri cvale. Ak chcete dobrodružnejšiu a dlhšiu jazdu pripájame viacero linkov, kde si určite nájdete jazdu podľa vašich predstáv. Určite odporúčame jazdu na koni pri ubytovaní Húsey Hostel and Horse Farm, kde si môžete vyskúšať jazdu na koni v malej skupinke na vidieku Islandu (je tu rozprávkové prostredie - viac sa dočítate v článku 8-dňový itinerár: Islandské top miesta na epickom roadtripe !


Plavba v ľadovcovej lagúne - Super krátka, príjemná aktivitka (cca. 1 hodina). kedy sa plavíte pomedzi ľadovcové kryhy a kusiská ľadu až blízko k ľadovcovej stene, zatiaľ čo Vám sprievodca hovorí zaujímavé fakty, vtipkuje, dáva Vám chutnať niekoľko 1000 ročný ľadovec a robí Vám pekné fotky. Na túto plavbu je potrebné prísť aspoň 15 minút pred začiatkom aktivity a nie je potrebné sa teplo obliecť keďže dostanete kombinézu. My sme sa plavili na Zodiac Boat vo Fjallsarlon lagúne TU a mali sme aj šťastie, že sme videli a počuli padať obrovský kus ľadovca. Ak nemáte problém s väčším počtom turistov a chcete vidieť tulene odporúčame ísť do Jokulsarlon lagoon.
Lava Show - túto show môžete zažiť len na Islande Ide totiž o naozajstnú recyklovanú lávu. My sme na túto show boli vo Víku. Pri vstupe dostanete ochranné okuliare a Lava Master Vám následne ukáže a povie všetko o láve, zatiaľ čo sa pred vašimi očami bude liať skutočná bublajúca, vriaca láva. Pripravte sa, že Vám bude poriadne horúco. Počas tejto show uvidíte (a tiež budete počuť) ako sa láva správa pri samotnom výbuchu a ako reaguje s ľadom (keďže väčšina sopiek je na Islande pokrytá ľadom).
Miesta, ktoré musíte vidieť
VODOPÁDY :
Vodopád Bjarnafoss padá kaskádovito po čiernych skalách, ktoré sú kontrastne zdobené jasne zelenou vegetáciou (čo nie je na Islande také časté) a výhodou je tiež, že tu nie je tak veľa turistov. Ľahko dostupný z hlavnej cesty je ideálnym miestom na krátku zastávku počas cesty po polostrove Snæfellsnes.
2. Zašitý vodopád - Svöðufoss (Západ) = MUSÍTE VIDIEŤ
Jeden z vodopádov, ktorý priťahuje pozornosť prieskumníkov. Tento vodopád sa nachádza v na polostrove Snæfellsnes a existuje tu už celé stáročia. Aj keď je veľký a krásny, zostával skrytý dlhé roky. Až v poslednej dobe ho objavili turisti a cestovatelia. Nedávno, vďaka výstavbe parkoviska, sa stal pomerne ľahko dostupným miestom na návštevu. Určite sem musíte prísť, keďže je to nádherný vodopád a takmer nikto o ňom nevie. Boli sme tu sami !
3. Najmohutnejší vodopád Európy (Sever) - Dettifoss - MUSÍTE VIDIEŤ
Dettifoss je jednou z najikonickejších prírodných atrakcií Islandu, patrí medzi najpôsobivejšie prírodné úkazy na Islande prírodných atrakcií Islandu a je známy pre svoj drsný charakter, ktorý je podčiarknutý hmlou z víriacej vody a dunením, ktoré sa rozlieha široko-ďaleko. Tento majestátny vodopád v Národnom parku Vatnajökull dosahuje výšku 44 metrov a šírku 100 metrov, pričom ním prúdi až 500 kubických metrov vody za sekundu! Dettifoss je dostupný z oboch strán – východná ponúka blízky pohľad na vodu, zatiaľ čo západná cesta má lepšiu infraštruktúru. Prechádzka z parkoviska (neplatené) k Dettifossu trvá cca. 15/20 minút a je možné si ho pozrieť z viacerých výhľadov. Tento vodopád nás naozaj ohromil svojou silou a tu sme mali šťastie aj na dúhu. Z tohto vodopádu Vám doslova padne sánka.
Dettifoss bol tiež zachytený v kultovom filme Prometheus od Ridleyho Scotta. V blízkosti Dettifossu sa nachádzajú ďalšie krásne vodopády ako Selfoss, ktorý leží len niekoľko minút chôdze proti prúdu rieky, a Hafragilsfoss, ktorý sa nachádza ďalej na juh.
4. Milý, malebný vodopád (Sever) - Reykjafoss - Ak máte čas
Reykjafoss - tento vodopád nie je taký známy, čo mu však pridáva na príťažlivosti, keďže ho často môžete mať len pre seba. Má okolo 6 metrov na výšku a padá do prírodného bazéna, kde sa voda ohrieva vďaka geotermálnej aktivite v oblasti. Ak hľadáte skryté prírodné skvosty Islandu bez turistického ruchu, Reykjafoss je miestom, ktoré by ste mali určite pridať do svojho zoznamu. Cesta k nemu je prašná, ale zjazdná.
5. Geotermálny vodopád (Sever) - Foss,Hallandesnes - Ak máte čas
Foss,Hallandesnes je geotermálny vodopád s nádherným výhľadom na oceán a mestečko Akureyri. Vie o ňom veľmi málo ľudí - my sme tam boli sami. Voda však nie je až taká teplá. Tento vodopád nie je na obzeranie, ale na kúpanie a sú z neho krásne výhľady. Autom sa tu dostanete len po prašnej ceste strmým kopcom dole. Odporúčame auto nechať vyššie a zísť dole peši.
6. Božské vodopády (Sever) - Goðafoss = MUSÍTE VIDIEŤ
Goðafoss, známy ako "Vodopád bohov" je 12 metrov vysoký a 30 metrov široký vodopád na rieke Skjálfandafljót a láka návštevníkov svojím polkruhovitým tvarom a dramatickou históriou. Legenda hovorí, že keď Island prijal kresťanstvo, boli do jeho vôd vhodené sochy starých bohov, čím sa uzavrela éra pohanstva.
Goðafoss ponúka dych berúce výhľady v lete aj v zime – či už pri polnočnom slnku alebo v ľadovej nádhere. Je ľahko dostupný a je povinnou zastávkou pre každého. Odporúčame ísť ráno, keď ešte nie je veľa ľudí. Pôsobil na nás akoby bol vytvorený ľudskou rukou (alebo teda ako názov naznačuje bohmi).
7. Červený vodopád (Sever) Hengifoss = MUSÍTE VIDIEŤ
K tomuto 128 metrovému vodopádu vedie príjemná túra (cca. 45 minút – 1 hodina), mierny kopec. Je to druhý najvyšší dostupný vodopád na Islande. Po ceste opäť možné vidieť viacero menších vodopádov a celkovo okolitá príroda je veľmi pekná. Pri vodopáde bolo pomerne veľa turistov. Odporúčame osviežiť si nohy v rieke z vodopádu.
8. Prekvapivý vodopád (Sever) Rjúkandafoss = Ak máte čas
Rjúkandafoss je nádherný vodopád ležiaci priamo pri hlavnej ceste 1. Je ľahko dostupný priamo z cesty. Rjúkandi padá v niekoľkých kaskádach a vďaka svojej výške a divokej scenérii okolo pôsobí skutočne dramaticky.
Jeho názov, ktorý znamená "dymový" alebo "parný," odkazuje na jemnú hmlu, ktorú vytvárajú padajúce vody. Rjúkandi je ideálnym miestom na krátku prestávku a pekné fotky priamo z trasy ! Veľmi nás prekvapilo, že sme naň narazili náhodne, pretože bol naozaj pekný a boli sme tam jediní. Auto je potrebné odstaviť priamo na ceste 1, na malom parkovisku a prechádzka k vodopádu trvá cca. 10 minút.
9. Čierny vodopád (Juh) - Svartifoss = Ak máte čas
Svartifoss známy ako "Čierny vodopád," je jedným z najikonickejších vodopádov na Islande, nachádzajúci sa v národnom parku Skaftafell. Tento 20-metrov vysoký vodopád je známy svojimi jedinečnými čiernymi čadičovými stĺpmi, ktoré ho obklopujú a vytvárajú fascinujúci kontrast s bielou vodou.
Pôsobivá scenéria Svartifossu inšpirovala aj islandských architektov, napríklad pri návrhu exteriéru kostola Hallgrímskirkja v Reykjavíku. Cesta k vodopádu v zime trvá cca. 30 minút, nezabudnite si zobrať MAČKY a v lete cca. 20 minút, keďže turistický chodníček nie je zamrznutý. Je tu pomerne veľa turistov. Po ceste tiež uvidíte dva menšie vodopády. Tento vodopád nás ohúril, avšak bol to prvý vodopád, ktorý sme na Islande videli, keď ho porovnávame spätne nezaradzujeme ho medzi naše najobľúbenejšie. My sme mali aj to šťastie, že sme tu videli padať obrovský kus ľadu, čo pôsobilo veľmi epicky. Dokonca sa nám to podarilo aj natočiť na dron - video TU. Parkovisko je platené.
Tip : odporúčame ísť od vodopádu trošičku vyššie, je tam nádherný výhľad a neskutočné ticho.
10. Tancujúci vodopád (Juh) - Foss á Síðu = Ak máte čas
Foss á Síðu je vodopád, ktorý zaujme už z diaľky svojím jemným a elegantným pádom cez vysoký útes. Nachádza sa priamo pri hlavnej ceste 1, takže je ľahko dostupný a často zachytí pozornosť turistov na ceste k známejším pamiatkam. Presne tak to bolo aj s nami. Viackrát sme sa po ceste k inej prírodnej kráse zastavili na ceste 1 a len civeli na tento vodopád. Najkrajší bol počas zlatej hodinky. Ak precestujete Juh Islandu, určite ho neminiete.
Tento vodopád je obzvlášť očarujúci počas veterných dní, keď vietor rozfúka padajúcu vodu, takže vyzerá takmer ako levitujúca hmla. Foss á Síðu je skvelou zastávkou pre každého, kto túži po rýchlej, no úchvatnej scenérii islandskej prírody.
11. Vodopád Šťastia (Juh) - Stjórnarfoss = Ak máte čas
Stjórnarfoss je skrytý poklad južného Islandu, nachádzajúci sa v blízkosti dedinky Kirkjubæjarklaustur. Tento menší, no pôvabný vodopád padá do prírodného bazéna obklopeného skalnými útvarmi, čo vytvára pokojné miesto na oddych a fotenie. Vďaka svojej prístupnosti a krásnej scenérii je obľúbený medzi turistami hľadajúcimi menej preplnené miesta. Prezývka "Vodopád šťastia" dokonale vystihuje jeho atmosféru – Stjórnarfoss je miestom, kde si môžete užiť kúsok pokojnej krásy islandského vodopádu v súkromí. Naozaj príjemné miesto s príjemnou atmosférou. Vodopád nie je dych berúci ako Dettifoss, či Godafoss ale je 5 minút chôdze od parkoviska, obklopený ovcami a horami. My sme tu boli sami.
12. Prirodzený vodopád (Juh) - Uxafótafoss = Ak máte čas
Uxafótafoss je vodopád, ktorý sa nachádza neďaleko dediny Vík a to je jediný dôvod, prečo ho poznáme. Je to miesto, ktoré okrem ľudí z Víku nikto nepozná, a preto je vhodné na prechádzky, meditácie, rozhovory atď. Toto miesto je fakt maximálne spojené s prírodou a necítite tu žiadny tlak turistickej atrakcie. Je to proste vodopád v nedotknutej prírode.
13. Zatienený vodopád (Juh) - Kvernufoss = Ak máte čas
Kvernufoss je krásny vodopád zatienený, známym - väčším vodopádom Skógafoss. Tento 30-metrový vodopád sa nachádza len pár minút chôdze od známejšieho Skógafossu, no ponúka úplne iný zážitok – môžete sa priblížiť k vodopádu a dokonca prejsť priamo za ním.
14. Impozantný vodopád (Juh) - Skógafoss = Musíte vidieť
Skógafoss je jeden z najväčších vodopádov v krajine so šírkou 25 metrov a so spádom 60 metrov. Ak pôjdete bližšie k nemu určite suchí neostanete. Na východnej strane vodopádu nájdete 527 schodov, ktoré vedú na vrchol vodopádu, kde si môžete užiť pohľad na Skógafoss aj zhora, ak máte čas prejdite sa aj popri rieke Skógá, kde sa nachádza viac malých vodopádov.
15. Romantický vodopád (Juh) - Seljalandsfoss = Musíte vidieť
Tento vodopád je naozaj magický a to v obidvoch ročných obdobiach. V zime tu môžete zažiť najkrajšie západy Slnka a za tmy si užiť pohľad na osvetlený vodopád. V lete sa zasa môžete prejsť zaň a vychutnať si ho z každej strany. Tento vodopád patrí k našim najobľúbenejším vodopádom a navštívili sme ho viackrát. Na túto výpravu budete určite potrebovať nepremokavé oblečenie a topánky. Parkovisko pri vodopáde Seljalandsfoss je platené 800 ISK = cca. 5,50 eur. Po návšteve tohto vodopádu určite neodchádzajte ! Nachádza sa tu tajný ukrytý vodopád, o ktorom vie len málokto !
16. Ukrytý vodopád (Juh) - Gljufrabui = Musíte vidieť
Vodopád Seljalandsfoss je viditeľný už z cesty, zatiaľ čo Gljufrabui je ukrytý a veľa návštevníkov o ňom nevie, čo je obrovská škoda pre nich, ale nie pre Vás, keďže tam bude oveľa menej fotku- chtivých návštevníkov. Tento vodopád objavíte iba v prípade ak ste ochotný prejsť po kameňoch priamo po rieke, ktorá vedie do jaskyne. Tu sa Vám naskytne neskutočný pohľad na impozantný vodopád, kde cez dieru z vrchu preniká svetlo a tak je tento vodopád za slnečných dní vo svetle reflektorov. Fotku si spravte určite na skale pod ním. Pozor je klzká !
17. Silný neznámy vodopád (Juh) - Urriðafoss = Ak máte čas
Vodopád cca. 10 minút od hlavnej cesty 1. Našli sme ho náhodou, keď sme sa vracali z Rekjavíka. Nachádza sa v blízkosti dediny Hella. Určite sa oplatí vidieť. Tento vodopád nie je vysoký, ale široký a pôsobí veľmi dominantne. Vodopád je známe miesto na rybolov na rieke a má lososí rebrík. Je nádherný počas celého roka. Okrem vodopádu, ponúka toto miesto množstvo výhľadov do ďaleka.
18. Divoký vodopád (Juh) - Haifoss = MUSÍTE VIDIEŤ
Haifoss je jedným z najvyšších a najpôsobivejších vodopádov na Islande. Nachádza sa neďaleko aktívnej sopky Hekla. S výškou približne 122 metrov patrí medzi najvyššie vodopády na Islande a svojím majestátnym pádom do hlbokej rokliny vytvára nezabudnuteľný prírodný zážitok. Vedľa Haifossu padá menší vodopád Granni (čo v preklade znamená "Sused"), čo robí scenériu ešte atraktívnejšou. Prístup k Haifossu je možný autom po štrkovej ceste. Z parkoviska sa návštevníci dostanú na vyhliadkové miesto, ktoré poskytuje panoramatický výhľad na vodopád aj na dramatickú roklinu pod ním. Haifoss je obľúbený medzi turistami aj fotografmi, ktorí hľadajú ikonické zábery islandskej divokej krajiny. Pre svoju vzdialenosť a náročnejší prístup je Haifoss menej frekventovaný ako iné islandské vodopády, čo pridáva na jeho autentickosti. Je to miesto, ktoré dokonale vystihuje divokosť a prírodnú silu Islandu.
19. Uvítací vodopád (Juh) - Sigoldufoss = Ak máte čas
Prezývame ho uvítací, pretože je pred vstupom do Údolia sĺz. Tento vodopád je viac vo vnútrozemí, a vďaka tomu tu nestretnete davy turistov - my sme tu boli sami. Tento vodopád je jedným z viacerých v tejto oblasti a nachádza sa v blízkosti známeho Haifossu. Sigöldufoss je menej známy než Haifoss, ale jeho scenéria je rovnako pôsobivá a prírodné prostredie okolo neho je skutočne očarujúce.
20. Zlaté vodopády (Juh) - Gullfoss = súčasť Golden Circle
Povinná zastávka Golden Circle – vodopády Gullfoss je od parkoviska vzdialený cca. 10 minút chôdze po rovnej cestičke. Počas leta je možné si ho pozrieť z viacerých miest ako v zimných mesiacoch. Názov tohto vodopádu v preklade znamená ´´Golden Falls´´ - ´´Zlaté vodopády´´. Gullfoss je jedným z najznámejších a najobľúbenejších vodopádov Islandu. Nachádza sa v Kaňone rieky Hvítá. Gullfoss po správnosti pozostáva z dvoch vodopádov – prvá kratšia kaskáda je vysoká 11 metrov a druhá 21 metrov. Steny vodopádu po oboch stranách kaňonu dosahujú 70 metrov. Neváhajte nakúpiť v tomto suvenírom v obchode, ceny sú tu celkom dostupné (samozrejme na pomery Islandu) a sú tu niektoré položky, ktoré inde nájdete len ťažko. Opäť je tu množstvo turistov, avšak je to znesiteľné, kvôli priestrannejšiemu okoliu vodopádov.
21. Najtyrkysovejší vodopád (Juh) - Brúarfoss = MUSÍTE VIDIEŤ
Táto zastávka nie je medzi 3 povinnými zastávkami Golden Cirlce, ale určite stojí za to si ju do tohto okruhu pridať ! Po krátkej prechádzke od plateného parkoviska 750 ISK (cca. 5 eur), na ktoré sa dostanete prašnou neupravenou cestou (my sme tu šli v zime a bolo to v pohode), sa dostanete k tomuto síce malému, ale aj tak nádhernému vodopádiku špecifického tvaru, s najpriezračnejšou, ´´najtyrkysovejšou ´´vodou, akú sme na Islande videli. Je to naozaj prekrásne miesto, s úžasnou atmosférou a my sme tu strávili omnoho viac času ako sme plánovali. Bruárfoss je hidden gem a keď ste na Islande nesmiete si tento vodopád nechať ujsť !
KAŇONY
Jeden z dvoch kaňonov, kde sme boli dole v ňom a nedívali sme sa naň zhora. Surrealistický, grandiózny kaňon, ktorý sa nachádza v Botnsfjallských horách. Množstvo vtákov (Fullmary, krkavce), prístup do vnútra kaňonu vedie popri, respektíve cez vodopád – nutné mať pevnú, nepremokavú obuv. V prípade snehovej strechy nutné čelovky (my sme navštívili kaňon na konci júna a cesta viedla pod vrstvou snehu), pomerne veľa turistov, ale stále znesiteľné. Tento kaňon sa nachádza na polostrove Snæfellsnes.
2. Kaskadovitý kaňon (Sever) - Stuðlagil = Ak máte čas
K tomuto kaňonu je možné sa dostať aj zdola aj zhora. My sme zvolili cestu zhora. Ľahkou prechádzkou (odporúčame turistickú obuv, kvôli terénu). Po cca 30 minútach chôdze sa dostávame k hlavnému vyhliadkovému bodu. Kaňon je dlhý 500 metrov s 20-30 m vysokými čadičovými stĺpmi na oboch stranách rieky.
3. Majestátny kaňon (Juh) - Mulagljufur = MUSÍTE VIDIEŤ
Nie až tak navštevovaný, ale pritom ohromujúci kaňon. Odbočka k tomuto kaňonu nie je označená a k začiatku túry naň vedie pomerne dosť rozbitá prašná cesta (ale nič, čo by obyčajné auto nezvládlo). Od parkoviska sa miernym stúpaním dostanete k prvým výhľadom na kaňon. Tu sa nachádza väčšina turistov a trvá to sem cca. 30 minút/45 minút. My však odporúčame vyšliapať si to až na najvyšší bod, odkiaľ sa Vám kaňon ukáže ešte trochu inak. Túra po tento bod môže trvať 1 hodinu/1 hodinu a 20 minút. Je to naozaj pozoruhodný kaňon a nemali by ste ho vynechať! Čakajú tu na Vás tiež úžasné vodopády Hangandifoss a Múlafoss. Na tento Kaňon spomíname často a patrí medzi naše obľúbené miesta na Islande, navštívte ho čo najskôr, kým sa z hidden gem kaňonu nestane prepchaté turistické miesto. Zábery z dronu tohto kaňona môžete nájsť TU.
4. Kaňon Justina Biebera (Juh) - Fjaðrárgljúfur = MUSÍTE VIDIEŤ
Prečo Kaňon Justina Biebera ? Pretože tento Kaňon si môžete vychutnať v jeho klipe v pesničke I´ll Show you. Kaňon Fjaðrárgljúfur nás úplne očaril. Tento krásny, 2 kilometre dlhý kaňon s výškou stien až 100 metrov sa nachádza neďaleko mesta Kirkjubæjarklaustur a bol vytvorený počas doby ľadovej. Rieka Fjaðrá, ktorá ním preteká, vytvára nádherné meandre, ktoré sme obdivovali z rôznych vyhliadkových bodov. Cesta k nemu je jednoduchá a prístupná, a keďže je menej známy ako iné miesta na Islande, mali sme možnosť užiť si ho v kľude. Cesta hore na kaňon trvá cca. 30/45 minút a končí až pri výhľade na vodopád. Naozaj nádherný scénický kaňon, ktorý by ste nemali vynechať !
5. Údolie sĺz (Juh) - Sigöldugljúfur Valley of Tears = MUSÍTE VIDIEŤ
Očarujúci kaňon ukrytý v islandskej vysočine. Tento neobyčajný prírodný úkaz sa pýši malými prameňmi, krištáľovo čistými vodopádmi a modrou riekou, obklopenými farebnou vegetáciou a fascinujúcimi útesmi. Jeho krása je tak očarujúca, že by ľahko mohla byť kulisou pre dobrodružný príbeh alebo sci-fi film. S jeho rozprávkovým šarmom a nadpozemskou príťažlivosťou má Sigöldugljúfur všetky predpoklady na to, aby sa stal obľúbenou destináciou. Kedysi skrytý klenot kvôli náročnému prístupu. Zastávka v Sigöldugljúfur je nevyhnutnosťou pre všetkých fotografov a návštevníkov Islandu. Tento fotogenický kaňon ponúka nekonečné príležitosti na zachytenie jedinečných perspektív. My sme kráčali týmto kaňonom priamo dole v ňom a na tento zážitok nikdy nezabudneme ! Bolo to tu naozaj magické a pripomenuli sme si opäť, akí sme maličký. Dole kaňonom nevedie žiadna turistická cestička, a tak sme museli preliezať kamene, rieku, vodopády. Ak chcete mať pohodlnejší prístup určite navštívne Údolie sĺz z vrchu. Pre nás je tento kaňon najkrajším kaňonom, aký sme na Islande videli a mali možnosť zažiť.
PLÁŽE
1. Diamantová pláž (Juh) - Diamond Beach = MUSÍTE VIDIEŤ
Trblietavá magická pláž Diamond Beach sa nachádza oproti ľadovcovej lagúne Jökulsárlón, a presne vďaka tomu sú na nej vyplavené kusy ľadu, ktoré vytvárajú nádherný kontrast s čiernym pieskom. Diamond Beach má svoju jedinečnú atmosféru v oboch ročných obdobiach. V zime je ľad na kryhách obzvlášť trblietavý a kontrast s čiernym pieskom je ešte výraznejší. Letá ponúkajú príjemné teploty a viac svetla na objavovanie. Ráno alebo podvečer, keď je menej turistov, je ideálny čas na návštevu, aby ste si pláž užili v pokoji. Diamond Beach je miestom, ktoré dokáže očariť každého. Zaparkujte určite pri Diamond Beach, tu je to zadarmo, zatiaľ čo oproti parkovanie pri Jökulsárlón je platené.
2. Naša pláž (Juh) - Vikurfjara Black Sand Beach = MUSÍTE VIDIEŤ
Pláž, s výhľadom na epické čadičové stĺpy Reynisdrangar, o ktorých existuje množstvo legiend napr. podľa jednej z legiend vznikli, keď tu jedného dňa stroskotala loď s posádkou princa a pri oprave lode ich miestna trollica žiadala o možnosť pripojiť sa k nim. Keď však princ viac krát odmietol a spolu s posádkou sa začali plaviť ďalej, trollica ich prekliala. Princ ju preklial naspäť a tak skameneli všetci ! Princova posádka, spolu s loďou aj samotná trollica a stoja tam dodnes ! Nazývame ju "našou plážou", pretože sme bývali a pracovali v meste Vík, kde sa táto nádherná pláž nachádza. Je to príjemná, nie až tak turistami prepchatá pláž (ak poznáte miesta, kde sa zašiť. Ak chcete vedieť o týchto tajných miestach neváhajte nás kontaktovať na našom IG. Na tejto pláži môžete pozorovať množstvo vtáctva, medzi nimi aj puffinov (alky) a taktiež sa tu môžete previesť na islandských koníkoch - jazdu si môžete objednať cez Vikhorseadventure.
3. Najnebezpečnejšia pláž Islandu (Juh) - Reynisfjara beach =MUSÍTE VIDIEŤ
Táto pláž je považovaná za najkrajšiu netropickú pláž sveta a je slávna aj pre jej nebezpečné "sneaky´" waves, nepredvídateľné vlny, čadičové kaskádovité fotogenické stĺpy na pláži, a tiež preto, že sa tu natáčali scény Game of Thrones (Hry o tróny), Star Wars (Hviezdne vojny) a ďalšie. Táto pláž s čiernym pieskom je veľmi pekná, ale naozaj je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia, ktoré sú vysvetlené pri vstupe na túto pláž. Parkovisko je platené 1000 ISK=7 eur. Túto pláž by mal navštíviť každý, kto cestuje na Island.
KRÁTERY
1. Kráter po ceste - Saxhóll Crater (Západ) = Ak máte čas
Príjemná krátka zastávka, pri objavovaní polostrova Snaefellsnes. Na kráter vedú schody, cca. 10 minút hore do kopca. Kráter je starý približne 3000 – 4000 rokov. Na vrchu krátera nájdete názvy okolitých kopcov. Ako na každom kopci na Islande môže tu byť nepríjemne veterno.
2. Nadrozmerný Kráter - Hverfjall (Sever) = Ak máte čas
Jeden z najkrajších kráterov na Islande. Výstup na kráter z parkoviska trvá cca. 15 – 20 minút, strmým kopcom. Prevýšenie 90 metrov. Okruh má 3,2 km a vedú odtiaľ viaceré turistické trasy (my sme okruh neabsolvovali). Výhľad z krátera je naozaj panoramatický – lávové polia, geotermálna oblasť, jazero, ďalšie kopce – naozaj krásne. Je to najväčší kráter svojho druhu - s priemerom približne 1 kilometer a hĺbkou 140 metrov.
3. Najdostupnejší kráter na Islande - Krafla (Sever) = MUSÍTE VIDIEŤ
Kráter vzdialený od parkoviska 2 až 5 minút chôdze. Priezračná tyrkysová voda. Veľmi príjemné, pekné a fotogenické miesto. Tiež možnosť výstupu vyššie na kráter (nie okruh). Cesta ku kráteru vedie cez geotermálnu oblasť, kde sa tiež oplatí zastaviť.
4. Neoficiálny kráter Golden circle - Kráter Kerid (Juh) = MUSÍTE VIDIEŤ
Určite sa oplatí sem prísť. Vstup = 600 ISK ( cca. 4 eurá). Na tento sopečný kráter, je veľmi ľahko a rýchlo dostupný z parkoviska, naplnený zafírovo modrou vodou, ktorý je možné obdivovať po celom jeho obvode, a teda z každého uhla, pričom môžete pohodlne po schodoch zísť aj priamo k nemu dole.
HORY
1. HALLO Hora - Kirkjufell (Sever) = Ak máte čas
Veľmi známa hora, podľa nás zbytočná zastávka, príliš veľké haló okolo nej, pričom každý druhý kopec vyzerá veľmi podobne. Názov Kirkjufell znamená Hora kostola, pretože sa naň podobá. Parkovanie platené, avšak možné zastať hocikde inde a užiť si výhľad. My sme stáli v dedinke vedľa, pri pobreží, medzi domami – Grundarfjordur.
2. Majestátna magická hora - Vestrahorn (Juh) = MUSÍTE VIDIEŤ
Jedno z našich najobľúbenejších miest na Islande. Lístok sa kupuje priamo na mieste vo Vikingskej kaviarni a je pomerne nízke 900 ISk = cca. 6 eur. Lístok je v podobe QR kódu, ktorý priložíte a závora sa otvorí. Sú tu prístupné toalety a aj ubytovanie. Do "areálu" Vestrahorn je možné ísť peši alebo autom. Nevidíme dôvod ísť dnu peši, všetko je krásne vidieť z auta.
V areáli sú 3 hlavné zastávky :
a) Viking village/ Vikingská dedina, ktorá je replikou Vikingskej dediny, postavená ako filmová kulisa, pre film, ktorý sa nikdy nenatočil. Nachádzajú sa tu drevené domy s trávnatými strechami, kosti veľryby, rezbárske práce, vrak Vikingskej lode. Skrátka táto dedinka Vás prenesie do fascinujúcich čias Vikingov.
b) Vestrahorn Mountain bod odkiaľ je najlepšie vidieť Vestrahorn a kde je možné urobiť si fotky hory s odrazom vo vode. Auto odparkujeme pri "pláži" a po čiernom piesku kráčame smerom k vode. Zasahuje tu aj oceán a voda, ktorá po ňom ostáva zvýrazňuje fotogenickú a magickú atmosféru Vestrahornu. Tu je možné urobiť si fotku akú môžete vidieť nižšie. Je potrebné nájsť pokojnú, nehybnú vodu a v správnom uhle odfotiť.
c) Maják - na tejto zastávke sme sa prešli k Majáku a po pobreží, tento krát skalnatom. Údajne je tu možné pozorovať tulene, my sme však žiadne nevideli.
JASKYNE
1. Game of Thrones Jaskyňa - Grjótagjá (Sever) = Ak máte čas
Jaskyňa s geotermálnou vodou. Miesto kde sa natáčal Game of thrones. Veľmi pekná jaskyňa, avšak musíte si k nej vystáť rad, čo uberá na zážitku. Voda vo vnútri je naozaj horúca, pokojne odskúšajte prstom (bez možnosti kúpania).
2. Yoda Cave - Gígjagjá (Juh) = MUSÍTE VIDIEŤ
O tejto jaskyni vie veľmi málo ľudí. Je to veľmi výnimočná jaskyňa, keďže, ako názov nasvedčuje, je v tvare Yody - čo je veľmi nezvyčajný tvar pre jaskyňu. Určite sa sem príďte pozrieť.
ĽADOVCOVÉ LAGÚNY
1. Ľadovcová riečna lagúna - Jökulsárlón (Juh) = MUSÍTE VIDIEŤ
GEOTERMÁLNE PRAMENE
1. Geotermálny vodopád (Sever) - Foss,Hallandesnes - Ak máte čas
Foss,Hallandesnes je geotermálny vodopád s nádherným výhľadom na oceán a mestečko Akureyri. Vie o ňom veľmi málo ľudí - my sme tam boli sami. Voda však nie je až taká teplá. Tento vodopád nie je na obzeranie, ale na kúpanie a sú z neho krásne výhľady. Autom sa tu dostanete len po prašnej ceste strmým kopcom dole. Odporúčame auto nechať vyššie a zísť dole peši.
2. Najstarší bazén na Islande - Seljavellir Geothermal Pool (Juh) - Ak máte čas
Tento bazén bol postavený veľmi dávno. Pre miestnych má veľký význam, pretože sa v ňom učili plávať. Do bazéna priteká geotermálna rieka. Treba si uchmatnúť miesto v rohu (kde je trubica), alebo pri skale (kde steká rieka), inak voda nie je až taká teplá. Sú tu provizórne prezliekarne. K bazénu vedie cestička popri inej rieke, cca. 15 minút od parkoviska (prašná cesta).
3. Geotermálna oblasť Hveragerði - Reykjadalur hot spring thermal river (Juh) = MUSÍTE VIDIEŤ
Tu môžete vidieť surovú silu a krásu geotermálnej aktivity Islandu. Už z cesty môžete vidieť, že sa tu parí zo Zeme. Cez túto geotermálnu oblasť vedie aj najdlhší MEGA Zipline (1km) na Islande. Touto oblasťou vedú rôzne turistické chodníčky. My sme sa vybrali okúpať sa v Reykjadalur hot spring thermal river. Je to cca. Hodinová až 1,5 prechádzka popri parných otvoroch, horúcich prameňoch, aktívnych gejzíroch. Rieka je pomerne dlhá a čím vyššie idete, tým teplejšia voda sa v nej nachádza. Prezliekarne tu veľmi nie sú a určite oceníte šľapky, vzhľadom ku kamienkom v rieke. Je to tu príjemné na relax, avšak voda je plytká a tak na to aby ste sa namočili celí a nebola Vám zima si musíte ľahnúť.
MESTÁ
1. Hlavné mesto plné barov - Reykjavík (Západ) = MUSÍTE VIDIEŤ
2. Srdiečkové mesto - Akureyri (Sever) = Ak máte čas
Veľmi milé prístavné mestečko (prezývané tiež hlavné mesto severu Islandu). Odporúčame prechádzku k prístavu, po mestečku a pivko v Backpackers hostel (vtedy tam obsluhovala češka). Srdiečkové preto, lebo farby semaforu sú v tvare srdiečka.
3. Najkrajšie mesto na Islande - Vík (Juh) = MUSÍTE VIDIEŤ
Prešli sme celý Island a najrozkošnejšie, najkrajšie mestečko, aké sme našli je práve Vík s fotogenickým kostolíkom, neskutočne krásnym majestátnym útesom (Reynisfjall), kde žije množstvo vtákov, obklopený horami a Atlantickým oceánom s čiernou plážou s výhľadom na špicaté útesy (Reynisdrangar), vytvorené, ako inak, sopečnou činnosťou. Vo Víku žije len 318 obyvateľov, avšak turistov je tu celoročne veľa. Celkovo je Juh Islandu viac turistický ako Sever. Určite sa prejdite po Vikurfjara Black sand Beach, prejdite sa hore ku kostolíku ak máte radi pivo určite sa nezabudnite zastaviť v podniku Smidjan, kde tiež robia výborné Hamburgeri. Čiernu pizzu si viete vychutnať Black Crust pizzeria a chutné polievky v Lava Soup Company, kde tiež sídli Lava Show, ktorú ak máte čas sa určite oplatí ísť pozrieť. Ak Vám ostáva energia, môžete ísť pozorovať Alky – Puffinov na spomínaný útes. Cesta z Víku na Observation Deck (hidden gem) trvá cca. 40 minút až hodinu. Puffiny sa vracajú na útes okolo 23:00 a je možné sledovať ich v bezprostrednej blízkosti. Je tu výhľad aj na samotný Vík, jeho útesy, Dyrhólaey a slávnu Reynisfjara Beach.
INÉ ZAUJÍMAVÉ MIESTA NA ISLANDE
Búdakirkja (Západ)– drevený fotogenický kostolík (typický pre Island),postavený v roku 1848, využívaný do dnešného dňa. Islanďania sú prevažne Luteráni (58,61%) a aj tento kostol je luteránsky. Málo turistov.
Stone Bridge (Západ) - zaujímavý kamenný útvar pri oceáne, miesto na epické fotografie, príjemná prechádzka po útesoch s ďalšími krásnymi výhľadmi, k dispozícii sú dve parkovania – zadarmo, presun odporúčame po pobreží,pretože druhá cesta mimo pobrežia vedie popri nebezpečných vtákoch (Krie – nebezpečné v období hniezdenia máj až august).
Hvítserkur (Sever)- veľmi zaujímavý kamenný útvar, pripomínajúci rôzne zvieratá. 15 metrov vysoký monolit respektíve morský stoh, erodovaná sopečná hrádza, alebo ak chcete môže to byť aj skamenený troll. Odporúčame zísť aj dole k oceánu (je tam malý vodopádik) pre lepšie fotky. Veľmi málo turistov (boli sme tam ráno o 9:00). Mali sme v pláne aj vodopád Bergárfoss (vzdialený 53 minút – 41 km), avšak kvôli plánovanému pozorovaniu veľrýb sme to nestíhali (ak však máte čas, určite tento vodopád navštívte).
Jazero Mývatn (Sever) – sopečnou činnosťou vytvorené jazero/ kráter naplnený vodou. Rôzne možnosti okruhov okolo jazera. Príjemná prechádzka – na jazere rôzne ostrovčeky a kopčeky vytvorené sopečnou činnosťou. Nachádza sa tu aj Visitor Center a celkom dobrá zmrzlináreň z čerstvého mlieka z farmy.
Lava Field Dimmuborgir (Sever) - veľmi pekná prechádzka lávovým poľom. Magma tu naozaj vytvorila krásne umelecké diela v podobe jaskýň, rôznych stĺpovitých útvarov a podobne. Veľmi veľa turistov, avšak najmä na tých ľahších okruhoch. Pokojne si vyberte náročný okruh, nie je až taký obtiažny, maximálne budete musieť prekročiť zopár skál. V nejakých časoch tu sprevádzajú aj miestni Rangeri, tak ak máte o niečo také záujem, určite si naplánujte príchod na daný čas.
Dyrhólaey (Juh) - 120 metrový výbežok, vytvorený podvodnou sopečnou erupciou neskoro v dobe ľadovej, z ktorého vrcholu je skvelý výhľad. Na vrch je možné dopraviť sa autom a je tu aj malý maják, tiež tu môžete pozorovať vtáctvo (aj puffinov), avšak iba ak práve nie je obdobie hniezdenia, kedy je Dyrhólaey pre verejnosť uzavretý (väčšinou v mesiacoch Máj a Jún).
Vestmannaeyjar (Westmanské ostrovy) – Skrytý klenot Islandu - ohromujúce súostrovie pri južnom pobreží Islandu, známe svojou vulkanickou históriou, jedinečnou faunou a pôvabnou atmosférou malého mesta. Hlavný ostrov, Heimaey, je domovom približne 4 000 obyvateľov a ponúka úžasné prírodné atrakcie, ako napríklad sopku Eldfell, ktorá vybuchla v roku 1973, a najväčšiu kolóniu puffinov (aliek) na svete počas leta. Pre milovníkov mora je tiež nevyhnutnou zastávkou Sea Life Trust Beluga Whale Sanctuary.
Ako sa tam dostať:
Do Vestmannaeyjar sa dostanete trajektom. Plavba trvá približne 35 minút z prístavu Landeyjahöfn (dostupného autom alebo autobusom z Reykjavíku, čo trvá asi 2 hodiny). Alternatívne sú k dispozícii lety z letiska Reykjavík Domestic Airport, ktoré trvajú asi 20 minút. Lístky si môžete kúpiť TU. (Ak chcete na ostrov prepraviť aj auto - rezervujte si lístky dostatočne vopred).
Tipy na záver :
1. Ak pracujete na Islande zriaďte si sporiaci účet (sú tu vysoké úroky).
2. Ak Vám (aj napriek vysokým platom) nestačí 1 práca, určite neváhajte a opýtajte sa na prácu v okolitých reštauráciách, hoteloch, obchodoch - je veľmi pravdepodobné, že budú potrebovať výpomoc na pár hodín, respektíve na dni, kedy máte voľno.
3. Kúpte si alkohol na letisku (je oveľa lacnejší) inak je alkohol predajný iba v špecializovaných obchodoch Vinbudín.
4. Tankujte na benzínovej pumpe Orkán.
5. Nakupujte v Bónuse, alebo v Krónane - potraviny nie sú až také drahé, kým nekupujete mäso.
6. Určite zainvestujte do oblečenie, inak budete NON - STOP prefúkaní a mokrí (nám sa osvedčila Goretex bunda).
7. Ak chcete viac tipov na ubytovanie - nájdete ich v článku 8 - dňový itinerár
8. Vyhnite sa Kriám (v období hniezdenia sú veľmi agresívne).