Turistika na Slovensku

19.10.2024

Tento článok by mal byť inšpiráciou pre všetkých, ktorí hľadajú tip na výlet na Slovensku. Stačí ak si nájdete región, kde by ste chceli turistikovať. Ku každému tipu nájdete základné údaje ako je dĺžka túry alebo náročnosť. Klikni v obsahu na to čo ťa zaujíma a hneď sa dostaneš k informáciám ktoré hľadáš.

Článok sa pravidelne aktualizuje a pridávajú sa nové turistické trasy. Aby si ostal v obraze, sleduj náš IG.


Vysoké Tatry


Vodopád Skok (1789 m n.m.)  

Jednoduchá túra, ktorú môžu absolvovať aj rodiny s deťmi. Začíname na Štrbskom plese, kam sa dovezieme buď električkou alebo máme k dispozícii nejedno parkovisko. Začiatok nášho chodníka na Vodopád Skok nájdeme na rázcestníku na odbočke k sedačkovej lanovke na Chatu pod Soliskom. Cesta vedie po žltej turistickej značke. Pokračujeme po pravej strane areálu lanoviek a mierime do Mlynickej doliny, najskôr miernym lesným stúpaním, neskôr kamenným chodníkom s výhľadmi na okolité štíty. 

Cesta smerom hore trvá 2,5 hodiny

Tento vodopád je 3. najvyšší na Slovensku a nachádza sa v nadmorskej výške 1789 m.n.m. 

Táto túra sa dá absolvovať celoročne. V lete určite nevynechajte ani Pleso nad skokom. Cesta na pleso je trochu náročnejšia do strmého kopca, s použitím reťaze, ale trvá len 15 minút a určite stojí za to. Po správnosti je táto cesta jednosmerná, len hore, avšak veľa turistov toto pravidlo porušuje. 

Predné Solisko (2117 m n.m.)

Túra na tento vrchol patrí medzi jednu z najobľúbenejších a najatraktívnejších vo Vysokých Tatrách. Predné Solisko je viditeľné z vlaku aj z diaľnice a je veľmi ľahko prístupné, keďže naň vedie lanovka. Cenník lanoviek nájdete TU a určite odporúčame zaregistrovať sa na https://www.gopass.travel/SK/  - registrácia je zadarmo a vďaka GoPassu získate množstvo výhodných zliav po celom Slovensku. 

Túru začíname na Štrbskom plese. Otvorenou sedačkovou lanovkou sa vyvezieme na Chatu po Soliskom (1840 m n.m.) a odtiaľ sa po červenej turistickej značke vydáme až na vrchol. Stúpanie je pomerne strmé a povrch je kamenistý, nie je však potrebné preliezať skaly. Na vrchole sa nachádza kríž a je tu nádherný výhľad na viaceré majestátne tatranské štíty - Kriváň, Patria, Solisko, Ostrá ale výhľad máme aj do Mlynickej doliny a na Pleso nad Skokom. Pokocháme sa výhľadom a opatrne zídeme z vrcholu ku chate. Ak zbierate pečiatky z tatranských chát určite sa nezabudnite mrknúť do vnútra. Naspäť sa opäť dostaneme lanovkou a tak nám celý tento výlet trvá 2,5 hodinky. Ak však chcete tento vrchol zdolať po vlastných budete potrebovať cca. 6 hodín a turistická trasa začína tiež pri lanovkovej dráhe. K chate sa dostaneme po modrej turistickej trase.

Tip na ubytovanie : Apartmán Jarka, Tatranská Štrba - cenník: TU. Ak sa chystáte na túry, ktoré začínajú na Štrbskom plese, určite neváhajte a ubytujte sa v tomto perfektnom apartmáne. Apartmán sa nachádza 3 minúty chôdze od železničnej stanice, a tým pádom aj od tatranskej zubačky, ktorá Vás vyvezie až na Štrbské pleso. Pomer ceny a kvality je bezkonkurenčný ! K dispozícii je plne vybavená kuchyňa, kávovar, televízia, vaňa, čistota, súkromie ! Ubytovanie je pre 1 až 4 osoby. 

Slovenský raj

Dedinky nie sú až tak známe, hoci toho ponúkajú veľmi veľa. Je tu viacero východiskových bodov na túry, možnosť člnkovania a kúpania sa v Palcmanskej Maši, cyklistické trasy, lanovka, možnosť kempovania atď. Dostanete sa sem autom, vlakom, ale aj autobusom. My odporúčame dopravu vlakom. Cesta týmto vláčikom ponúka množstvo krásnych výhľadov. Vlak vyráža z Margecian, alebo z druhého smeru - Banská Bystrica. Vystúpiť je potrebné hneď po zastávke Mlynky (kde je lyžiarsky svah pre začiatočníkov). Vláčik ďalej pokračuje do tunela do Stratenej.  

Havrania skala (1153 m n.m.)

Vrch s názvom Havrania skala sa nachádza na južnej strane Slovenského raja. Vyberieme sa sem z malebnej obce Dedinky, ktorá leží pri vodnej nádrži Palcmanská Maša. Na začiatok túry musíme prejsť celú dedinu, po ceste, popri vodnej nádrži, zastávke autobusu aj obchodíku. Už v dedine nájdeme červenú turistickú značku, ktorá nás popri plote zavedie do lesa. Pokračujeme do mierneho kopca a určite neminieme nádherný výhľad na Hnilec, okolité lesy a keď budeme mať šťastie tak aj na vláčik, vchádzajúci do tunela. Skrátka Výhľad ponúka krásnu scenériu. Výhľad je vzdialený cca. 30 metrov od turistického chodníčka a je označený znakom pre výhľady. Hľadajte ho naľavo, na strome, cca. v strede červenej turistickej trasy. 

Prichádzame k Stratenskej Píle, kde je možné prísť aj autom. Prechádzame cez parkovisko a ďalej pokračujeme po zelenej turistickej značke smerom na Veľké a Malé Zajfy. TU na rázcestí odbočíme na žltú turistickú značku smer Občasný prameň. Po malom mostíku sa dostávame do koryta potôčika a ako už názov naznačuje, občasne tu voda je a občasne nie. My sme tu boli v Júli a vody tu bolo málinko. Žltá značka nás dovedie až k rázcestiu Občasný prameň, ku ktorému je v tomto bode možné aj zísť, ale je ho vidno aj zhora. Ďalej sa držíme žltej značky a po prudšom stúpaní sa dostávame k Jaskyni v Havranej skale. Do jaskyne môžete aj nakuknúť, nie je však veľmi dlhá ani hlboká. Konečne prichádzame k rázcestiu Havrania skala. Nezľaknite sa, tu ešte túra nekončí, budú aj sľúbené výhľady. Nasledujte označenie výhľadu a asi po 50 metroch mierneho stúpania dosiahnete vrchol. Tento vrchol ponúka nádherné výhľady na okolité hory a v prípade priaznivého počasia odtiaľ môžete vidieť aj Vysoké Tatry. Je tu aj lavička a kniha výstupov, kde sa môžete zapísať. Túra bola celkom náročná, avšak dávame jej plusové body za to, že sme od Stratenskej Píly nestretli ani jedného turistu ! 

Geravy (1041 m n.m.) 

Túru začíname opäť na Dedinkách. Začiatok turistickej trasy nájdeme jednoducho. Ak ideme od železničnej stanice musíme prejsť cez most, z ktorého často môžete vidieť sumce. Ďalej odbočíme doľava a po asfaltovej ceste, kde chodia autá pokračujeme až do dediny. Od Palcmanskej Maši prejdeme cez stanové mestečko popri stanici lanovky. Ak sa chcete vyviesť touto, čerstvo - zrekonštruovanou, jednosedačkovou lanovkou, zo 70. rokov 20. storočia. Cenník môžete nájsť TU. Cesta lanovkou trvá 25 minút a sú z nej pekné výhľady na les a roklinu. My sa však vyberáme priamo do Zejmarskej rokliny. 

A tak pokračujeme po lúke popod lanovku, po červenej turistickej značke až do dediny Biele vody. Míňame autobusovú zastávku, reedukačné centrum až nás ceduľa s názvom : Zejmarská roklina navedie odbočkou doľava, naspäť do lesa a pokračujeme asi 20 metrov, kde sa nachádza pultík, Toi Toi toaleta a pani, vyberajúca vstupné. Vstup do Zejmarskej rokliny je spoplatnený 1,5 €, z dôvodu údržby rebríkov, stúpačiek a reťazí. V cene je zahrnutý aj zásah horskej služby. Môžete si tu na poslednú chvíľu kúpiť malé občerstvenie a tiež niekoľko suvenírov. Tak a vstupujeme do rokliny. Tu už budeme nasledovať modrú turistickú značku. Prechod tiesňavy je jednosmerný - zdola nahor, v smere proti toku potoka. Najkrajšia časť tejto rokliny - Nálepkove vodopády-  sa nachádza približne v strede trasy. Určite tu so sebou neberte psa a ani malé deti, majte pevnú turistickú obuv a  neschádzajte z turistickej trasy ! A hlavne, užívajte si jej krásy !  Prechod samotnou roklinou trvá cca. 45 minút. Potom sa krátkym chodníčkom po lese dostaneme na obrovskú lúku, a vtedy vieme že sme v Cieli

Na tejto priestrannej lúke sa nachádza hotel, horná stanica lanovky, trampolína a rôzne zvieratká (zajace, kravy, pes, pštros, morské prasiatka). Výhľady tu nečakajte. Celá lúka je obklopená hustým lesom. Geravy sú začiatočným bodom pre viacero túr: Malé a Veľké Zajfy, Havrania skala, Zadné a Predné Piecky. My sme však túru na Havraniu skalu skalu absolvovali už včera a chceme sa ešte člnkovať a kúpať v Palcmanskej maši, takže my smerujeme naspäť po zelenej turistickej značke, (nástup na túto trasu je na ľavej strane za bufetom), ktorá nás dovedie cez les, vysokú trávu a popod lanovku až dole do Dediniek. Tento krát však prichádzame z druhej strany tejto dediny, takže míňame kolibu, kostolík, obchod, pizzeriu a autobusovú zastávku. Cesta smerom dole trvá cca. 45 minút až 1 hodinu.

Tip na celodennú okružnú túru: Jednoducho si spojte tieto naše dve túry v Slovenskom raji do jednej.  Z dediniek, cez Zejmarskú roklinu na Geravy, odtiaľ pokračujte po Náučnom chodníku Slovenský raj - juh na Malé Zajfy a odtiaľ na Havraniu skalu. Naspäť cez Stratenský Kaňon a Stratenú až do Dediniek. Tento okruh je dlhý 18,6 km, prevýšenie je 749 m a trvanie túry je približne 6,5 hodiny.

Tipy na ubytovanie : 

Stanový tábor, Dedinky - cenník TU. Ak radi stanujete, tento kemp je pre Vás ideálny. Budete obklopený prírodou, s výhľadom na Palcmanskú Mašu, so sociálnym vybavením a k tomu bufet, reštaurácia a lanovka v bezprostrednej blízkosti ako bonus ! 

Chata pod Vlekom, Dedinky - cenník TU. Na Dedinkách sa nachádza množstvo podobných chát. My sme spali v chate pod Vlekom, ktorá bola najlacnejšia. Chata je dvojposchodová so spoločným sociálnym zariadením. Izby sú jednoducho vybavené so starým nábytkom (stôl, stoličky, skriňa, nočný stolík), ale aj chladnička a my sme mali aj balkón. Spoločné priestory sú obrovské, s výhľadom na Palcmanskú Mašu. Majte so sebou mince. Kávovar je spoplatnený a môžete si tu kúpiť aj víno, či pivo. Vonku sa nachádza gril aj ohnisko. 


Západné Tatry

Sivý Vrch (1805 m m.m)

Sivý vrch je jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku. Vidieť z neho ďaleko do všetkých strán. Je z neho vidieť Liptovskú Maru aj Oravskú priehradu

Cesta na Sivý Vrch začína na Horáreň Biela Skala, je tu dosť miesta na bezplatné parkovanie. Treba však dávať pozor kde parkujete. Nám sa tu stale celkom pamätná nehoda, ktorú popíšem nižšie :)

Počas celej cesty treba nasledovať červenú turistickú značku. Počas tejto túry prejdete cez les, cez pásmo kosodreviny až sa dostanete ku holým skalám. Táto túra je celkom náročná a nie je vhodná pre malé deti. 

Počas cesty budete prechádzať cez Radové skaly, čo sú kamenné útvary týčiace sa zo zeme. Táto pasáž je veľmi pekná a určite si ju užijete. Posledný úsek cesty vedie po skalách kde je nutné využiť reťaze. Kvôli týmto pasážam je túra vhodná pre skúsenejších turistov.

Po ceste nie sú žiadne chaty, preto je nutné sa poriadne zásobiť vodou a občerstvením.

Iné možnosti ako sa dostať na Sivý vrch sú:

Bobrovecka Vápenica - Sivý Vrch- 4 hod 20 min
Zuberec, Prte - Sivý Vrch- 3 hod 25 min

Tak ako som sľúbil vyššie, rozpoviem aj náš osobný príbeh k výletu na Sivý vrch. Túto túru sme vybrali ako náš darček k 1. výročiu nášho vzťahu. Mirka, opica z nášho Dua (DuoTravel_Monkeys) na tomto kopci bola ako dieťa, no nedosiahla vrchol kvôli blížiacej sa búrke. 

Parkovanie pri Horárni Biela skala je popri ceste. Našiel som voľné miesto medzi dvoma autami, zaparkoval som, keď sa zrazu auto naklonilo. Vedľa cesty viedol odtokový kanál, ktorý bol ale zarastený trávou tak, že ho nebolo vôbec vidno. Strana spolujazdca, kde sedela Mirka, ostala vo vzduchu a vo vzduchu ostalo aj ľavé zadné koleso. Auto spolu s nami balansovalo na dvoch kolesách. Obaja sme zatajili dych, báli sme sa pohnúť, nevediac kedy auto skĺzne do priekopy vedľa cesty. Nakoniec sme obaja vyliezli cez moju stranu na cestu. Okolo išli traja starší páni, ktorý okamžite ponúkli pomocnú ruku. Ani som sa nenazdal sedel som späť v aute a zatiaľ čo Mirka s pomocníkmi prevažovali auto ja som sa snažil vycúvať. Bohužiaľ to nevyšlo. 

Auto v priekope
Auto v priekope

Pri poslednom pokuse som uvolnil ručnú brzdu, kolesá sa dvakrát prešmykli a auto sa začalo spúšťať do priekopy. Vyskočil som cez dvere von, našťastie som ich mal otvorené. Traja páni, ktorí nám pomáhali taktiež zoskočili na nohy. Mirka, ktorá stála na zadných sedadlách a prevažovala auto to stihla v poslednej chvíli, keď už sa auto rútilo dole. Vyskočila a dopadla na cestu. Chvála bohu sa nikomu nič nestalo.  

Auto zastalo o 4 metre nižšie. Zastavili ho mladé stromčeky a kríky. Potom ako sme sa trochu ukľudnili, začali sme riešiť čo spravíme s autom. Našťastie chvíľu na to išiel okolo Jouraj. Prešiel okolo v aute a keď videl, že máme problémy automaticky sa otočil a išiel nám pomôcť. Auto sa zakliesnilo o veľký peň stromu, takže sme usúdili, že s jeho osobným autom ho nevytiahneme. Juraj zdvihol telefón a niekomu zavolal. O 15 minút už prišiel jeho kamarát na veľkom terénnom Džípe s predným navijakom. 

Zatiaľ čo ja som sedel v aute a točil volantom, tak ma veľký džíp ťahal z priekopy. Mirka si nasadila reflexnú vestu a riadila dopravu, keďže sme zablokovali premávku. O ďalších 20 minút už bolo auto na ceste. Síce bolo otlčené a malo strhnutý predný nárazník, ale bolo vonku z priepasti. 

Medzitým sa pristavili policajti. Pomáhať a chrániť. Prvé čo, tak mi dali fúkať. Potom sa spýtali všetkých naokolo čo sa stalo. Mňa ako šoféra sa opýtať neunúvali. Nakoniec som obstál "len s napomenutím".

Kým som sa ja vybavoval s rukou zákona. Juraj sa činil. Nasadil nárazník späť a ponúkol nám aby sme išli k nemu domov. Nakoniec vysvitlo, že má doma v garáži dielňu s hydraulickou plošinou na zdvíhanie áut. 

Zatiaľ čo jeho pani manželka Ľubka upokojovala Mirku s poldeci. Ja s Jurajom sme zdvihli auto a pozreli sa na škody. Eska páskami a náhradnými šrúbami sme prichytili nárazník. 

Tu by som rád poukázal na náturu ľudí na Orave. Všetci boli ochotní pomôcť bez rozmýšľania. Boli sme náhodní neznámi ľudia na rovnakom mieste, ale akonáhle sa nám niečo stalo, tak sa ľudia zomkli a hneď pomohli. Týmto by som rád pozdravil Juraja s Ľubkou, sú to skvelí ľudia. Takže ak chcete rozbiť auto, tak jedine na Orave :D

Po tejto udalosti sme boli síce trochu demotivovaní, no aj tak sme sa rozhodli ísť na túru na Sivý Vrch. Bolo to nezabudnuteľné výročie!!

Tip na ubytovanie: 

Penzión Milotín, Zuberec - cenník TU: Starší penzión v Zuberci, kde vchádzate priamo cez bar = recepcia. Personál má celkom na háku. Izby sú celkom v poriadku a lokalita je super. Cca. 10 minút peši od pizzerie, baru a obchodík je vzdialený len 3 minútky. Zuberec je tiež blízko viacerých turistických trás a iných atrakcií (múzeum oravskej dediny, Brestovská jaskyňa). Odporúčame, ak chcete ušetriť a mať len miesto na prenocovanie. 


Malá Fatra


Vrcholová túra v Malej Fatre (6 vrcholov)

Veľký Kriváň (1708 m n.m.), Chleb (1646 m n.m.), Hromové (1636 m n.m.), Steny - južný vrchol (1625 m n.m.), Steny - severný vrchol (1535 m n.m.), Poludňový grúň (1460 m n.m.)

Vrcholová túra v Malej Fatre začína v obci Vrátna. S využitím lanovky je táto túra stredne náročná a dá sa absolvovať aj s deťmi. Dá sa prejsť hneď 6 prípadne 7 vrcholov (Veľký Kriváň, Chleb, Hromové, Steny - Južný vrchol, Steny - Severný vrchol, Poludňový Grúň a ak vám je málo, môžete zájsť aj na Stoh). Táto trasa sa začína pod lanovkou Vrátna -Chleb. Celodenný parkovací lístok pri lanovke vás bude stáť 10€. Cena samotnej lanovky je 21€ na jednu dospelú osobu (lístok hore + dole). Cenník nájdete TU. Lanovku odporúčame využiť, keďže vám to ušetrí veľa času a síl. Lanovka Vás totiž vyvezie až do nadmorskej výšky 1500 m. 

Cestou dole z Poludníkového Grúňu sa určite zastavte na chate na Grúni (973 m.n.m.). Čapujú tu lokálne pivo a majú aj iné občerstvenie, ako napríklad halušky, klobásu alebo vyprážaný syr.

Túto túru môžete absolvovať aj bez využitia lanovky. V tom prípade musíte ísť od lanovky po zelenej trase až na Snilovské sedlo. V tejto variante je túra oveľa náročnejšia a o 2,7 km dlhšia. K času celkovej túry si pripočítajte viac ako + 2 hodiny.

Ak sa rozhodnete zdolať vrh Stoh, cesta bude o 6 km dlhšia a zaberie o +3,5 hodiny.

Túto túru hodnotíme veľmi pozitívne. Ak sa rozhodnete využiť lanovku a vynecháte vrchol Stoh, tak túra nie je náročná. Výhľady sú úchvatné a uvidíte celú Vrátnu dolinu. 


Malý a Veľký Rozsutec (1343 m n.m. a 1610 m n.m.)

Túra na Malý a Veľký Rozsutec začína aj končí v dedine Terchová - Biely Potok. Tu treba nájsť parkovanie pri Jánošíkových Dierach. Nás odchytila pani, ktorá núkala parkovanie u nej vo dvore. Bola lacnejšia ako platené parkovisko, preto sme túto možnosť využili. Boli sme v zostave - naše duo, a ďalší štyria ľudia z našej rodiny. Trasa vedie cez Jánošíkove diery, ktoré zvyknú byť dosť preplnené turistami. Preto sme vyrazili skoro ráno (cca 6:00) aby sme sa vyhli hlavnému návalu a zbytočne sa nezdržiavali.

Tieto vrcholy sa nachádzajú v pohorí Malá Fatra. Cesta začína pohodovo cez les a rôzne drevené lávky, prevažne po rovine. Turistická trasa vedie po modrej značke, cez Jánošíkové Diery. Tu sa nachádzajú rebríky rôznej náročnosti a niektoré môžu menej skúseným turistom nahnať strach. V tejto časti prechádzate aj po kameňoch priamo v doline, kde tečie potok - Hlboký potok (názov). Záleží v akom období sem idete a aké bolo pred Vašou návštevou počasie. Môže sa stať, že tadiaľ prejdete suchou nohou, ale aj že rieka bude vyššia a trochu si svoje topánky namočíte. Taktiež sú tu úseky, kde prechádzate po mokrých, šmykľavých skalách a často aj po ich obvode s využitím reťazí. Rebríky sú klzké, strmé a často dlhé a vysoké. Vedú ponad potok a aj popri vodopádoch. Preto výrazne odporúčame kvalitné turistické topánky a tento úsek nie je vhodný pre menej skúsených turistov a rodiny s malými deťmi. Ak sa chcete na túto túru pripraviť, odporúčame najprv absolvovať menej náročné túry s rebríkmi ako sú Geravy, či Kláštorisko v Slovenskom Raji. 

Trasa je dobre značená, no aj tak keby ste náhodou blúdili, tak odporúčame aplikáciu Mapy.cz

Po cca. 2 hodinách sme sa dostali na lúku s názvom - Medzirozsutce. Toto miesto sa nachádza medzi Malým a Veľkým Rozsutcom. Tu sa nachádzalo množstvo oddychujúcich turistov, čiže aj vy tu môžete nabrať druhý dych, oddýchnuť si - budete to potrebovať !  Povzbudení energetickou tyčinkou sme sa vydali na prvý z našich vrcholov, Veľký Rozsutec. Ten sa nachádza napravo od lúky po červenej turistickej značkeStúpanie bolo náročné a zdalo sa byť nekonečné. Finálny terén výstupu na Veľký Rozsutec je veľmi rozmanitý. Strmý kopec vedie cez les do pásma kosodreviny. Tu sme zistili, že ešte ani z ďaleka nie sme za vodou. Cesta na samotný vrchol pokračovala ešte asi hodinu. Terén sa výrazne zmenil. Na trase sa nachádzalo veľa skalnatých úsekov, kde bolo potrebné na tieto skaly vyliezať a postupne ich preliezať.  Samozrejme na miestach kde to bolo nevyhnutné sa nachádzali reťaze. Na poslednom - skalnatom úseku si dávajte pozor ! TU, hoci je terén značený je ľahšie sa stratiť a  zísť z trasy a výrazne si tým sťažiť jej náročnosť a samozrejme sa vystaviť nebezpečenstvu.

Konečne sme dosiahli vrchol. Neboli sme jediní. Na vrchole vo výške 1610 m n.m bolo veľmi veľa ľudí. Niektorí sa fotili, iní občerstvovali a niektorí, len tak posedávali. Na vrchole sa nachádza kríž a kniha výstupov, kde sa určite nezabudnite zapísať ! 

Počkali sme na zvyšok našej skupinky, spravili pár dych berúcich fotiek - na Veľkom Rozsutci máte možnosť užiť si nádherný panoramatický výhľad na ďalšie vrcholy Malej Fatry a na obce Zázrivá a Terchová. Tak a pokračujeme ďalej !  Ešte nás čaká výstup na Malý Rozsutec

Cesta dole z Veľkého Rozsutca je rovnaká ako hore. Narazili sme sa úseky kde sme sa museli navzájom púšťať, keďže tieto miesta neboli prechodné v oboch smeroch naraz.

Keď sme zišli späť na lúku Medzirozsutec, dvaja členovia našej výpravy sa rozhodli, že na Malý Rozsutec nepôjdu. Nie je sa čomu diviť, tak ako napovedá obrázok hore, táto túra je extrémne náročná, ak sa rozhodnete absolvovať oba vrcholy v jeden deň. 

Zvyšok našej skupinky sa teda pustil do zdolávania ďalšieho vrcholu. Výstup na Malý Rozsutec je rýchly (cca. 20 min.), ale pomerne nepríjemný. Zatiaľ, čo na veľký Rozsutec musíte šliapať viac ako hodinu, turistická trasa na Malý Rozsutec je krátka, ale technicky náročnejšia. Na tejto dolomitovej stene sa nachádza skalnatý úsek, kde je potrebné preliezť pomerne hladkú, dlhú a strmú skalu pomocou reťazí. Tento úsek je tiež obojsmerný. Môže sa stať, že tu uviaznete v rade. My sme cestou hore stretli skupinku, ktorá mierila smerom dole a obchádzanie sa navzájom bolo dosť nepríjemné, dovolíme si povedať, až nebezpečné

Po zdolaní tohto úseku bola cesta už rýchla a nenáročná. Na vrchole sme si spravili zopár fotiek a užili si výhľady. Z tohto vrcholu nádherne vidieť Veľký Rozsutec. Ak ste doteraz išli po našich stopách, tak teraz vám radím aby ste prestali! 

Odporúčame z Malého Rozsutca pokračovať po zelenej trase, ktorá vás privedie späť do Terchovej - Biely potok. Vyhnete sa skalnatému úseku na Malom Rozsutci a predovšetkým sa vyhnete rebríkom na Jánošíkových Dierach. Rebríky smerom dole môžu byť veľmi zradné a treba byť mimoriadne opatrný. 

Každopádne, my sme mali dvoch členov na Medzizorsutci, takže sme ich museli ísť vyzdvihnúť a potom sme už išli smerom dole, cestou, ktorou sme prišli.

Pre zhrnutie: Ak sa rozhodnete zdolať oba vrcholy, tak je táto túra dlhá a extrémne náročná. Výhľady sú úchvatné. Najlepšie aké sme v Malej Fatre zažili.


Šútovský vodopád (830 m n.m.)

Šútovský vodopád je najvyšší vodopád v Malej Fatre a 4. najvyšší na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške 830 m n.m. a približne 4 km od obce Šútovo.

Trasa začína pri kolibe Fatranka. Tu sa nachádza strážené parkovisko, cena tohto parkoviska sú 3 €. Od koliby vedie asfaltová cesta k chate Vodopád. Ďalej pokračuje lesná cesta, ktorá vás privedie až pod vodopád. Cesta tam je dlhá 3,7 km a trvá približne 1,5 hodiny. Celá táto turistická tras vedie po modrej turistickej značke.


Celkovo to hodnotíme ako pohodovú prechádzku lesom. Túto prechádzku môžete využiť na schladenie sa počas letných horúcich dní.

Od vodopádu sa dá ísť na Mojžíšove pramene, ktoré sú zdrojom pre tento vodopád. V blízkosti sa nachádza aj Kraľovanské jazero, v ktorom sá dá v lete okúpať. Táto túra je vhodná aj pre rodiny s deťmi. 

Tip na ubytovanie : Hotel Boboty, Terchová - cenník TU . Tento hotel odporúčame, ak ste ochotní, si za ubytovanie trošku priplatiť a máte auto. Hotel sa nachádza pár kilometrov od viacerých turistických trás a je plne vybavený. Bowling, bazén, sauna, výrivka, ping - pongový stôl, billiard, stolný futbal, bar,  možnosť stravovania sa v hoteli a tiež možnosť zapožičania si bicyklov. Hotel tiež ponúka zľavy na aktivity v okolí. 


Malé Karpaty

Červený Kameň

Z chaty Zochová až na Pernek

Strážovské Vrchy

Manínska Tiesňava