8-dňový itinerár: Islandské top miesta na epickom roadtripe!

20.09.2024

                             Kedy navštíviť ISLAND

Čo potrebuješ vedieť o krajine ohňa a ľadu pred tvojim vycestovaním ? 

Island je nádherná krajina, kde máte miestami pocit, že ste sa ocitli na inej planéte. 

  1. Na Islande je veľa miest (viac vo vnútrozemí), kde sa nedostane obyčajným autom, v našom itinerári nájdete len miesta dostupné obyčajným autom
  2. Pre potreby cestovania na Islande je nevyhnutné požičanie auta. My odporúčame www.discovercars.com - bezkonkurenčné ceny.    si viete požičať priamo na letisku v Keflaviku, alebo v hlavnom meste Reykjavik.
  3. Ak budete potrebovať MHD určite používajte aplikáciu Klappid, kde si ľahko online kúpite lístky, a tiež si tu môžete ľahko naplánovať trasu
  4. POČASIE !!! OBLEČENIE ! Island je známy svojim premenlivým, extrémnym, nehostinným a často nepredvídateľným počasím.  Vietor a zrážky môžu dosahovať extrémne hodnoty v závislosti od sezóny a oblasti. Priemerná rýchlosť vetra sa často pohybuje okolo 10 – 15 m/s (36 – 54 km/h), ale počas búrkových dní môže vietor dosiahnuť rýchlosť20 – 25 m/s (72 – 90 km/h) alebo viac.  Najmä v zimných mesiacoch, môže vietor prekročiť aj rýchlosť 50 m/s (180 km/h).  Čo sa týka zrážok, najdaždivejšia oblasť je južné pobrežie, kde počas daždivejších dní môže spadnúť aj 100 – 200 mm zrážok denne. Naopak, vnútrozemie a severné oblasti majú podstatne menej zrážok. Nám sa osvedčila najmä bunda s technológiou Goretex
  5. BEZPEČNOSŤ NA CESTÁCH !!! Zrážky sa často vyskytujú vo forme krátkych, ale intenzívnych dažďov alebo sneženia, a môžu sa rýchlo meniť, preto je mimoriadne dôležité dávať si na cestách pozor a sledovať najnovšie informácie ohľadom uzatvárania ciest. Okolo Islandu vedie cesta 1, na ktorej je povolená rýchlosť max. 90 km/h. Premávka je nízka, čiže jazdí sa tu väčšinu času  super ľahko. Ak však dôjde k nárazovým vetrom cesty sa uzatvárajú, keďže vietor tu môže byť taký silný, že je náročné udržať auto na ceste a niekedy vietor autá aj prevracia. Keď sneží dochádza k závejom na cestách, preto SLEDUJTE https://safetravel.is/. K uzavretiam ciest dochádza väčšinou v zimných mesiacoch. 
  6. Ak cestujete na Island v zime, určite si nemôžete nechať ujsť pozorovanie polárnej žiary! Na našom Instagrame https://www.instagram.com/duotravel_monkeys/ nájdete video : 5 krokov ako vidieť polárnu žiaru. Prezradíme, že určite budete potrebovať aplikáciu Aurora.

Vysvetlivky k obrázkom 

1. Deň – Prírodné i kultúrne klenoty polostrova Snaefellsnes

6 zastávok = vodopád, slávny kostolík, kaňon, kráter, kamenný most, epická hora

Prekonaná vzdialenosť autom počas dňa = 446 km

Štart: Reykjavik – Cieľ: Syðri-Þvera, Vatsnes, 711, Iceland

Presun: Reykjavik - Snaefellsnes peninula 170 km (3 hodiny)

1. Zastávka vodopád Bjarnarfoss – pekný vodopád viditeľný z cesty, krátka prechádzka, pekné prostredie so stromami (čo sa na Islande až tak nevidí – vtip: Čo treba urobiť keď sa na Islande stratím v lese ? POSTAVIŤ SA ), málo turistov (čas návštevy = obed 12:00)

Presun: Bjarnafoss – Búdakirkja 3 km (14 minút)

2. Zastávka Búdakirkja – drevený fotogenický kostolík (typický pre Island),postavený v roku 1848, využívaný do dnešného dňa. Islanďania sú prevažne Luteráni (58,61%) a aj tento kostol je luteránsky. Málo turistov.

Presun: Búdakirkja - Rauðfeldsgjá Gorge 14 km (13 minút)

3. Zastávka Rauðfeldsgjá Gorge – surrealistický, grandiózny kaňon, ktorý sa nachádza v Botnsfjallských horách. Množstvo vtákov (Fullmary, krkavce), prístup do vnútra kaňonu vedie popri, respektíve cez vodopád – nutné mať pevnú, nepremokavú obuv. V prípade snehovej strechy nutné čelovky (my sme navštívili kaňon na konci júna a cesta viedla pod vrstvou snehu), pomerne veľa turistov, stále znesiteľné.

Presun : Rauðfeldsgjá Gorge – Stone Bridge 5 km (13 minút)

4. Zastávka Stone Bridge - zaujímavý kamenný útvar pri oceáne, miesto na epické fotografie, príjemná prechádzka po útesoch s ďalšími krásnymi výhľadmi, k dispozícii sú dve parkovania – zadarmo, presun odporúčame po pobreží,pretože druhá cesta mimo pobrežia vedie popri nebezpečných vtákoch (Krie – nebezpečné v období hniezdenia máj až august).

Presun: Stone Bridge – Saxhóll Crater 25 km (21 minút)

5. Zastávka Saxhóll Crater – príjemná krátka zastávka, na kráter vedú schody, cca. 10 minút hore do kopca. Kráter je starý približne 3000 – 4000 rokov. Na vrchu krátera nájdete názvy okolitých kopcov. Ako na každom kopci na Islande môže byť nepríjemne Veterno !

Presun: Saxhóll Crater - Kirkjufell 46 km (1 hodina 34 minút)

6. Zastávka Kirkjufell - veľmi známa hora, podľa nás zbytočná zastávka, príliš veľké haló okolo nej, pričom každý druhý kopec vyzerá veľmi podobne. Názov Kirkjufell znamená Hora kostola, pretože sa naň podobá. Parkovanie platené, avšak možné zastať hocikde inde a užiť si výhľad. My sme stáli v dedinke vedľa, pri pobreží, medzi domami – Grundarfjordur. 

Presun: Kirkjufell - ubytovanie Syðri-Þvera 181 km (3 hodiny 56 min) – Prestavba cesty – viac ako 70 km – prašná rozbitá cesta, prejazdná, ale potrebné ísť pomaly. Veľmi pekné výhľady z tejto cesty. Nie sme si istí, či je to len dočasné. Každopádne žiadna katastrofa, len treba rátať so zdržaním. K nášmu ubytovaniu vedie (vždy) prašná cesta s dierami (avšak v prípade ubytovania v hoteli Hvítsekur je príjazdová cesta asfaltová).


2. Deň plný zážitkov – Kamenný div, vodopád a stretnutie s veľrybami

4 zastávky + 1 aktivita = kamenný útvar, vodopád, veľryby, geotermálny vodopád, mesto

Prekonaná vzdialenosť autom počas dňa = 345 km

Štart: Syðri-Þvera (Hvammstangi) – Cieľ: Akureyri

Presun: Syðri-Þvera – Hvítserkur 12 km (28 minút) – prašná cesta

1. Zastávka Hvítserkur – veľmi zaujímavý kamenný útvar, pripomínajúci rôzne zvieratá. 15 metrov vysoký monolit respektíve morský stoh, erodovaná sopečná hrádza, alebo ak chcete môže to byť aj skamenený troll. Odporúčame zísť aj dole k oceánu (je tam malý vodopádik) pre lepšie fotky. Veľmi málo turistov (boli sme tam ráno o 9:00). Mali sme v pláne aj vodopád Bergárfoss (vzdialený 53 minút – 41 km), avšak kvôli plánovanému pozorovaniu veľrýb sme to nestíhali (ak však máte čas, určite tento vodopád navštívte). 

Presun: Hvítserkur – Fosslaug 117 km (1 hodina 36 minút) – cesta na konci prašná (cca. 400 metrov)

2. Zastávka Reykjafoss – milý, pekný vodopád, dostupné parkovanie a toalety - dobrovoľný poplatok. Krátka prechádzka k vodopádu (cca. 15 minút), pomerne veľa turistov, avšak veľká plocha rozhľadne na vodopád (pohľad z hora), čiže množstvo ľudí až tak nevadilo. Vodopád nie je až taký vysoký, skôr širší.


Presun: Reykjafoss – Árskógssandur 112 km (1 hodina 21 minút)

3. Zastávka Whale Watching Árskógssandur – pozorovanie veľrýb na Islande je povinná aktivita a naozaj stojí za to. My sme sa rozhodli pre pozorovanie vo Fjorde – Ólasfjordur. Ako väčšina spoločností aj táto spoločnosť – NorthSailing má dva výlety počas dňa – ranný (10:00) a poobedný (14:00). Nie je potrebné sa teplo obliecť, poskytujú teplé nepremokavé kombinézy. Plavili sme sa na tradičnej lodi. Prvú veľrybu sme videli už po 15 minútach. Informácie o tom, kde sa nachádza veľryba poskytuje sprievodca, čiže je pomerne ľahké veľryby včas zbadať. Loď bola plná, avšak každý mal dostatok miesta na pozorovanie. Po ceste nazad sme si vychutnali škoricové osie hniezdo a horúcu čokoládu. Dĺžka aktivity - 12 km (2 hodiny), Cena aktivity – 11 990 ISK (cca. 80 eur) + zľavy do miestnych reštaurácií a múzea. Odkaz kde si to môžete rezervovať za zvýhodnené ceny, nájdete vedľa obrázku dole.

Powered by GetYourGuide

Presun: 621 Árskógssandur, Iceland – Foss,Hallandesnes,606, Iceland 41 km (38 minút) – na konci stŕma prašná cesta.

4. Zastávka Foss,Hallandesnes,606, Iceland – geotermálny vodopád s nádherným výhľadom na oceán a mestečko Akureyri. Vie o ňom veľmi málo ľudí - my sme tam boli sami. Voda však nie je až taká teplá. Ak ste viac za komfort, hneď vedľa je Forest lagoon (geotermálne kúpele) – vstup 6900 ISK ( cca. 46 eur).

Presun: Foss,Hallandesnes,606, Iceland – Akureyri 4 km (5 minút).

5. Zastávka Akureyri – veľmi milé prístavné mestečko (prezývané tiež hlavné mesto severu Islandu). Odporúčame prechádzku k prístavu, po mestečku a pivko v Backpackers hostel (vtedy tam obsluhovala češka).

Presun: centrum Akureyri – Akureyri HI Hostel, pešo 15 minút


3. Deň plný lávových zázrakov – Od božských vodopádov, cez sopečné krátery až po sopečné jazerá

8 zastávok = božské vodopády, sopečné jazero, lávové pole, kráter, jaskyňa, kráter, obrovský vodopád, prekvapivý vodopád

Prekonaná vzdialenosť autom počas dňa = 314 km

Štart: Akureyri– Cieľ: Húsey Horse Farm - POZOR POPLATOK ZA PRECHOD TUNELOM !!!! - jediný platený tunel na Islande – Vadlaheidar tunnel – zaplatiť môžete na tejto stránke: www.tunnel.is – 1 prejazd pre klasické auto je 1990 ISK (cca. 13,50 eur)

Presun: Akureyri – Godafoss 35 km (33 minút)

1. Zastávka vodopád Godafoss – odporúčame ísť ráno, keď ešte nie je veľa ľudí. Veľmi pekný mohutný vodopád. Pôsobil na nás akoby bol vytvorený ľudskou rukou (alebo teda ako názov naznačuje bohmi). Vodopád je 12 metrov vysoký a 30 metrov široký. Príjemná prechádzka z oboch strán vodopádu.

Presun: Godafoss – Mývatn Visitor Center 38 km (32 mnút)

2. Zastávka jazero Mývatn – sopečnou činnosťou vytvorené jazero/ kráter naplnený vodou. Rôzne možnosti okruhov okolo jazera. Príjemná prechádzka – na jazere rôzne ostrovčeky a kopčeky vytvorené sopečnou činnosťou. Nachádza sa tu aj Visitor Center a celkom dobrá zmrzlináreň z čerstvého mlieka z farmy.

Presun: Mývatn – Lava field Dimmuborgir 11 km (12 minút)

3. Zastávka Lava Field Dimmuborgir - veľmi pekná prechádzka lávovým poľom. Magma tu naozaj vytvorila krásne umelecké diela v podobe jaskýň, rôznych stĺpovitých útvarov a podobne. Veľmi veľa turistov, avšak najmä na tých ľahších okruhoch. Pokojne si vyberte náročný okruh, nie je až taký obtiažny, maximálne budete musieť prekročiť zopár skál. V nejakých časoch tu sprevádzajú aj miestni Rangeri, tak ak máte o niečo také záujem, určite si naplánujte príchod na daný čas.

Presun: Lava Field Dimmuborgir – Hverfjall 5,1 km ( cca. 10 minút) – na konci prašná cesta.

4. Zastávka Hverfjall – jeden z najkrajších kráterov na Islande. Výstup na kráter z parkoviska trvá cca. 15 – 20 minút, strmým kopcom. Prevýšenie 90 metrov. Okruh má 3,2 km a vedú odtiaľ viaceré turistické trasy (my sme okruh neabsolvovali). Výhľad z krátera je naozaj panoramatický – lávové polia, geotermálna oblasť, jazero, ďalšie kopce – naozaj krásne. Je to najväčší kráter svojho druhu.

Presun: Hverfjall - Grjotagjá 6,3 km (10 minút).

5. Zastávka Grjótagjá – jaskyňa s geotermálnou vodou. Miesto kde sa natáčal Game of thrones. Veľmi pekná jaskyňa, avšak musíte si k nej vystáť rad, čo uberá na zážitku. Voda vo vnútri je naozaj horúca, pokojne odskúšajte prstom (bez možnosti kúpania).

Presun: Grjotagjá – Krafla 15 km (15 minút). Po ceste odporúčame nakúpiť, vzhľadom k tomu, že ďalej po ceste sa už takmer nič nenachádza, až 2 hodiny cesty autom k najbližšiemu mestu.

6. Zastávka Krafla – najdostupnejší kráter na Islande. Od parkoviska vzdialený tak 2 až 5 minút chôdze. Priezračná tyrkysová voda. Veľmi príjemné, pekné a fotogenické miesto. Tiež možnosť výstupu vyššie na kráter (nie okruh). Cesta ku kráteru vedie cez geotermálnu oblasť, kde sa tiež oplatí zastaviť.

Presun: Krafla – Dettifoss 53 km (40 minút).

7. Zastávka Dettifoss – obrovský, mohutný, široký, dych berúci vodopád. Prechádzka z parkoviska k Dettifossu trvá cca. 15/20 minút a je možné si ho pozrieť z viacerých výhľadov. Tento vodopád je pokladaný za najsilnejší vodopád v Európe. Po ceste späť môžete odbočiť doľava a pozrieť si viacero vodopádov, ktoré do Dettifossu pritekajú (je ich zopár vidno aj z cestičky k Detifossu).

Presun: Dettifoss – Beitarhúsið (Möðrudalsleið, 701, Iceland) 53 km (46 minút). Zastávka na tankovanie. Rozkošná benzínová pumpa. Rozhodne odporúčame zastaviť sa tu, keďže ďalšia benzínová pumpa je pomerne ďaleko.

Presun: Beitarhúsið – Rjúkandi Waterfall 52,5 km (35 minút).

8. Zastávka Rjúkandi Waterfall – nádherný vodopád viditeľný z cesty 1. Veľmi nás prekvapilo, že sme naň narazili náhodne, pretože bol naozaj pekný a boli sme tam jediní. Auto je potrebné odstaviť priamo na ceste 1, na malom parkovisku a prechádzka k vodopádu trvá cca. 10 minút.

Presun: Rjúkandi Waterfall – Húsey Hostel and Farm 55,6 km (1 hodina). K tomuto ubytovanie (farma s koňmi) vedie asi 20 km len prašná cesta a máte pocit akoby ste išli na koniec sveta. Bolo to najkrajšie ubytovanie, aké sme počas celého okruhu mali. Taktiež sme narazili na krie, ktoré počas hniezdenia sú agresívne. Majiteľka nás s týmto problémom oboznámila.


4. Deň – Kaňon, túra na vodopád + nezabudnuteľná jazda fjordami

2 zastávky = kaňon s čadičovými stĺpmi, vodopád, fjordy

Prekonaná vzdialenosť autom počas dňa = 355,9 km

Štart: Húsey Hostel and Farm– Cieľ: Hostel Framtid Vogalandi, Markaland 4, 765 Djúpivogur, Iceland

Presun: Húsey Hroarstunga, 701 Egilsstadir, Iceland - Stuðlagil Canyon Main Access 78,9 km (1 hodina 17 minút)

1. Zastávka Stuðlagil Canyon - K tomuto kaňonu je možné sa dostať aj zdola aj zhora. My sme zvolili cestu zhora. Ľahkou prechádzkou (odporúčame turistickú obuv, kvôli terénu). Po cca 30 minútach chôdze sa dostávame k hlavnému vyhliadkovému bodu. Kaňon je dlhý 500 metrov s 20-30 m vysokými čadičovými stĺpmi na oboch stranách rieky.

Presun: Stuðlagil Canyon Main Access - vodopád Hengifoss 101 km (1 hodina 24 minút). Cesta k Hengifossu pripomína cestu po Švajčiarsku, či Rakúsku. Krajina je zelenšia – stromy, tráva a nádherné jazerá, v ktorých sa odrážajú hory.

2. Zastávka vodopád Hengifoss – K tomuto 128 metrovému vodopádu vedie príjemný hike (cca. 45 minút – 1 hodina), mierny kopec. Je to druhý najvyšší dostupný vodopád na Islande. Po ceste opäť možné vidieť viacero menších vodopádov a celkovo okolitá príroda je veľmi pekná. Pri vodopáde bolo pomerne veľa turistov. Odporúčame osviežiť si nohy v rieke z vodopádu.

Presun: Vodopád Hengifoss – Hostel Framtid, Vogalandi, Markarland 4, 765 Djúpivogur 176 km (2 hodiny 37 minút). Túto cestu sme si veľmi užili, keďže nám ponúkla nádherné výhľady na hory a fjordy. Zastavili sme sa viacero krát. Odporúčame – Saxa Sea View a kaviareň Hamar Kaffihús, kde je možné sa aj najesť a dať si kávu za prijateľnú cenu s dych berúcim výhľadom.


5. Deň – Dobrodružstvo na ľadovci, plavba lagúnou a majestátny Vestrahorn

2 aktivity + 1 zastávka = túra na ľadovci, plavba lagúnou, magická Vestrahorn

Prekonaná vzdialenosť autom počas dňa = 288,8 km

Štart: Hostel Framtid Vogalandi, Markaland 4, 765 Djúpivogur, Iceland - Cieľ: Haukafell Camping – Tents for Rents, Höfn

Presun: Hostel Framtid – Glacier Adventure, Hali 2, Suðursveit, 781 Höfn í Hornafirði 153 km (2 hodiny)

1. Zastávka Glacier Adventure – Glacier Hike – Možnosť vybrať si z rôznych náročností turistiky, či lezenia na ľadovci. My sme si vybrali ranný vstup o 9:00 (ponúkajú aj po obedný o 14:00) strednú obťažnosť – The Vatnajokull Glacier Walk. Určite dodržujte odporúčania potrebného odevu a obuvi, ktoré Vám budú odoslané emailom. Ak nebudete mať vysokú obuv, budete nútení si za poplatok obuv požičať priamo na mieste. V základni Glacier adventure Vám budú poskytnuté špeciálne mačky na ľadovec, prilba a feratový set. Z o základne sme boli prepravení terénnym autom, takmer až k ľadovcu. Bol to super zážitok chodiť po ľadovci a naša sprievodkyňa bola zhodou okolností Slovenka. Ponúkla nám množstvo zaujímavých informácii a dokonca sme mali možnosť aj zliezť do ice canyonu, čo bol naozaj extra dobrodružný zážitok. Celkovo táto aktivita trvala 4 hodiny, ale čas strávený na ľadovci bol cca. 2,5 hodiny. Cena výletu 15,500 ISK = cca. 100 eur. Určite odporúčame túto aktivitu, veď nie každý deň máte možnosť prechádzať sa po najväčšom ľadovci Európy 7,700 km2 a priemerná hrúbka ľadu je 380 m s maximálnou hrúbkou 950 metrov. Samozrejme je potrebné si túto aktivitu booknuť vopred a prísť pol hodinu pred odchodom na samotnú aktivitu.

Powered by GetYourGuide

Presun: Glacier adventure base camp - Fjallsárlón Frost Restaurant, Fjallsarlon Rd, 785, Iceland 24,1 km (20 minút).

2. Zastávka - plavba Zodiac Boat tour Fjallsaárlon – Plavbu po ľadovcovej lagúne veľmi odporúčame. Teplé oblečenie nie je potrebné, budú Vám poskytnuté teplé, vode-odolné a vraj plávajúce kombinézy. Plavby sú každú hodinu, čiže si môžete zvoliť čas, ktorý Vám najviac vyhovuje. Samozrejme je potrebné si túto aktivitu booknuť vopred a prísť minimálne 15 minút pred začatím aktivity. Počas plavby sme sa opäť dozvedeli množstvo zaujímavých informácii a mali sme možnosť ´´ochutnať´´ olízať kus uloveného ľadovca. Veľmi pokojná, príjemná a veselá aktivita. Ak budete mať šťastie (my sme mali), budete vidieť a počuť práve sa topiaci, padajúci kus ľadovca. Na Islande je viac ľadovcových lagún, my sme si vybrali Fjallsaárlon, kvôli menšiemu náporu turistov, jednoducho je to tu pokojnejšie, ak Vám však väčší ruch nevadí, navštívte Jökulsárlón Glacier Lagoon, ktorá je hneď vedľa a možno budete vidieť aj tulene. Cena tohto výletu - 10 000 ISK = cca. 65 eur. Na loďke sme strávili 1 hodinu.

Powered by GetYourGuide

Presun: Fjallsárlón Frost Restaurant – Vestrahorn, 781, Iceland 84,8 km (1 hodina 5 minút). Pred tunelom sa odbáča na prašnú cestu (doprava).

3. Zastávka Vestrahorn – Jedno z našich najobľúbenejších miest na Islande. Vstupné sa kupuje priamo na mieste vo Vikingskej kaviarni a je pomerne nízke 900 ISk = cca. 6 eur. Lístok je v podobe QR kódu, ktorý priložíte a závora sa otvorí. Sú tu prístupné toalety a aj ubytovanie. Do ´´areálu´´ Vestrahorn je možné ísť peši alebo autom. Nevidíme dôvod ísť dnu peši, všetko je krásne vidieť z auta. V areáli sú 3 hlavné zastávky :

a) Viking village/ Vikingská dedina, ktorá je replikou Vikingskej dediny, postavená ako filmová kulisa, pre film, ktorý sa nikdy nenatočil. Nachádzajú sa tu drevené domy s trávnatými strechami, kosti veľryby, rezbárske práca, vrak Vikingskej lode. Skrátka táto dedinka Vás prenesie do fascinujúcich čias Vikingov.

b) Vestrahorn Mountain bod odkiaľ je najlepšie vidieť Vestrahorn a kde je možné urobiť si fotky horou s odrazom vo vode. Auto odparkujeme pri ´´pláži´´ a po čiernom piesku kráčame smerom k vode. Zasahuje tu aj oceán a voda, ktorá po ňom ostáva zvýrazňuje fotogenickú a magickú atmosféru Vestrahornu. Tu je možné urobiť si fotku akú môžete vidieť nižšie. Je potrebné nájsť pokojnú, nehybnú vodu a v správnom uhle odfotiť.

c) Maják - na tejto zastávke sme sa prešli k Majáku a po pobreží, tento krát skalnatom. Údajne je tu možné pozorovať tulene, my sme však žiadne nevideli.

Presun: Vestrahorn – Haukafell Camping 27km (27 minút).


6. Deň – Trblietavá pláž, ľadovcová lagúna, túra kaňonom a zakončenie v meste Vik

4 zastávky = Diamond Beach, ľadovcová lagúna, hidden gem, slávne mesto Vík

Prekonaná vzdialenosť autom počas dňa = 256 km

Štart: Haukafell Camping – Tents for Rents, Höfn- Cieľ: Arsalir Guesthouse B&B, Austurvegur 7, 870, Vík, Iceland

Presun: Hauafell Camping – Diamond Beach 59,6 km (48 minút)

1. Zastávka DIamond Beach – zaparkujte určite pri Diamond Beach, tu je to zadarmo, zatiaľ čo oproti parkovanie pri Jökulsárlón je platené. Diamond Beach je unikátna pláž s čiernym pieskom, na ktorej sa celoročne nachádzajú kusy ľadovca, doplavaného práve z Jökulsárlón ľadovcovej lagúny.

2. Zastávka Jökulsárlón – po prechádzke na pláži Diamond Beach prebehneme cez cestu 1, kde sa nám naskytne pohľad na Jökulsárlón, čo v islandčine znamená „ľadovcová riečna lagúna“ a je výsledkom meniacej sa klímy. Nachádza sa na úpätí ľadovca Breiðamerkurjökull, ktorý sa začal topiť a ustupovať z Atlantického oceánu v 20. rokoch minulého storočia v dôsledku zvyšujúcich sa teplôt. Určite sa teplo oblečte a užite si prechádzku popri tejto krištáľovo čistej vode, kde sa na kusoch ľadu väčšinu času vyvaľujú tulene.

Presun: Diamond Beach – Mulagljufur canyon (63.993021,-16.436285785), Iceland 15,2 km (18 minút).

3. Zastávka Mulagljufur Canyon (hidden gem)– nie až tak navštevovaný, ale pritom ohromujúci canyon. Odbočka k tomuto canyonu nie je označená a k začiatku túry naň vedie pomerne dosť rozbitá prašná cesta (ale nič, čo by obyčajné auto nezvládlo). Od parkoviska sa miernym stúpaním dostanete k prvým výhľadom na canyon. Tu sa nachádza väčšina turistov a trvá to sem cca. 30 minút/45 minút. My však odporúčame vyšliapať si to až na najvyšší bod, odkiaľ sa Vám canyon ukáže ešte trochu inak. Hike po tento bod môže trvať 1 hodinu/1 hodinu a 20 minút. Je to naozaj pozoruhodný canyon a nemali by ste ho vynechať! Čakajú tu na Vás tiež úžasné vodopády Hangandifoss a Múlafoss.

Presun: Mulagljufur canyon -Vík 181 km (2 hodiny 14 minút)

4. Zastávka Vík- prešli sme celý Island a najrozkošnejšie, najkrajšie mestečko, aké sme našli je práve Vík s fotogenickým kostolíkom, neskutočne krásnym majestátnym útesom (Reynisfjall), kde žije množstvo vtákov, obklopený horami a Atlantickým oceánom s čiernou plážou s výhľadom na špicaté útesy (Reynisdrangar), vytvorené, ako inak, sopečnou činnosťou. Vo Víku žije len 318 obyvateľov, avšak turistov je tu celoročne veľa. Celkovo je Juh Islandu viac turistický ako Sever. Určite sa prejdite po Vikurfjara Black sand Beach, prejdite sa hore ku kostolíku ak máte radi pivo určite sa nezabudnite zastaviť v podniku Smidjan, kde tiež robia výborné Hamburgeri. Čiernu pizzu si viete vychutnať Black Crust pizzeria a chutné polievky v Lava Soup Company, kde tiež sídli Lava Show, ktorú ak máte čas sa určite oplatí ísť pozrieť. Ak Vám ostáva energia, môžete ísť pozorovať Alky – Puffinov na spomínaný útes. Cesta z Víku na Observation Deck (hidden gem) trvá cca. 40 minút až hodinu. Puffiny sa vracajú na útes okolo 23:00 a je možné sledovať ich v bezprostrednej blízkosti. Je tu výhľad aj na samotný Vík, jeho útesy, Dyrhólaey a slávnu Reynisfjara Beach.


7. Deň - Nebezpečná pláž, Dyrhólaey, špeciálne vodopády a geotermálne zázraky na záver

5 zastávok = scénická pláž, útes plný vtáctva, vodopády s prekvapením, geotermálna oblasť

Prekonaná vzdialenosť autom počas dňa = 181 km

Štart: Arsalir Guesthouse B&B, Austurvegur 7, 870, Vík, Island - Cieľ: Golden Circle Truck Hotel, Thrastalundur, 801 Selfoss, Icelad

Presun: Vík – Reynisfjara Beach 11,1 km (13 minút).

1. Zastávka Reynisfjara Beach – táto pláž je považovaná za najkrajšiu netropickú pláž sveta a je slávna aj pre jej nebezpečné ´´sneaky´´ waves, nepredvídateľné vlny, čadičové kaskádovité fotogenické stĺpy na pláži, a tiež preto, že sa tu natáčali scény Game of Thrones (Hry o tróny), Star Wars (Hviezdne vojny) a ďalšie. Táto pláž s čiernym pieskom je veľmi pekná, ale naozaj je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia, ktoré sú vysvetlené pri vstupe na túto pláž. Parkovisko je platené 1000 ISK=7 eur.

Presun: Reynisfjara Beach – Dyrhóaley (maják) 19,7 km (21minút).

2. Zastávka Dyrhólaey - 120 metrový výbežok, vytvorený podvodnou sopečnou erupciou neskoro v dobe ľadovej, z ktorého vrcholu je skvelý výhľad. Na vrch je možné dopraviť sa autom a je tu aj malý maják, tiež tu môžete pozorovať vtáctvo (aj puffinov), avšak iba ak práve nie je obdobie hniezdenia, kedy je Dyrhólaey pre verejnosť uzavretý (väčšinou v mesiacoch Máj a Jún).

Presun: Dyrhólaey – vodopád Skógafoss 27,6 km (26 minút).

3. Zastávka vodopád Skógafoss – jeden z najväčších vodopádov v krajine so šírkou 25 metrov a so spádom 60 metrov. Ak pôjdete bližšie k nemu určite suchí neostanete. Na východnej strane vodopádu nájdete 527 schodov, ktoré vedú na vrchol vodopádu, kde si môžete užiť pohľad na Skógafoss aj zhora, ak máte čas prejdite sa aj popri rieke Skógá, kde sa nachádza viac malých vodopádov. Ak máte chuť na kávu a niečo malé pod zub určite sa zastavte v Skógar múzeu, pokojne sa skúste prihovoriť po slovensky, česky alebo maďarsky. Majitelia sú maďarsko-český pár.

Presun: Vodopád Skógafoss – vodopád Seljalandsfoss 30,3 km (27 minút).

4. Zastávka vodopád Seljalandsfoss + Gljufrabui (hidden gem)– na túto výpravu budete určite potrebovať nepremokavé oblečenie a topánky, pretože pre full experience z týchto dvoch vodopádov suchí určite neostanete. Parkovisko pri vodopáde Seljalandsfoss je platené 800 ISK = cca. 5,50 eur. Seljalandsfoss je viditeľný už z cesty, zatiaľ čo Gljufrabui je ukrytý a veľa návštevníkov o ňom nevie, čo je obrovská škoda pre nich, ale nie pre Vás, keďže tam bude oveľa menej fotku- chtivých návštevníkov. Seljalandsfoss je krásny vodopád, za ktorý je počas letných mesiacov možné ísť a veľmi to odporúčame je to fakt nádhera (tu je ten moment keď sa zamočíte a pozor je tu klzko ! ). Ak vodopád navštívite v zime, nezúfajte, hoci sa nedá obísť celý je krásny a za tmy osvetlený. Na tomto mieste sme tiež zažili najkrajší západ Slnka (čo samozrejme počas polárneho dňa, či noci, možné nie je). 150 metrov od tohto vodopádu sa nachádza 40 metrový vodopád ukrytý v rokline, do ktorej sa dostanete cez rieku (po kameňoch). Je jedným z najpamätnejších a najkrajších vodopádov na Islande pre jeho jedinečný vzhľad – vodopád padajúci zo zelených kopcov pohoria Eyjafjöll do rokliny.

Presun: vodopád Seljalandsfoss – geotermálna oblasť Hveragerði 82,7 km (1 hodina 6 minút).

5. Zastávka geotermálna oblasť Hveragerði – tu môžete vidieť surovú silu a krásu geotermálnej aktivity Islandu. Už z cesty môžete vidieť, že sa tu parí zo Zeme. Cez túto geotermálnu oblasť vedie aj najdlhší MEGA Zipline (1km) na Islande. Touto oblasťou vedú rôzne turistické chodníčky. My sme sa vybrali okúpať sa v Reykjadalur hot spring thermal river. Je to cca. Hodinová až 1,5 prechádzka popri parných otvoroch, horúcich prameňoch, aktívnych gejzíroch. Rieka je pomerne dlhá a čím vyššie idete, tým teplejšia voda sa v nej nachádza. Prezliekarne tu veľmi nie sú a určite oceníte šľapky, vzhľadom ku kamienkom v rieke. Je to tu príjemné na relax, avšak voda je plytká a tak na to aby ste sa namočili celí a nebola Vám zima si musíte ľahnúť.

Presun: geotermálna oblasť Hveragerði – Golden Circle Truck Hotel 17,6 km (15 minút).


8. Deň – Golden Circle + bonusové zastávky a túlanie sa Reykjavíkom

6 zastávok = kráter, skrytý vodopád, geysír, veľkolepý vodopád, národný park, hlavné mesto Islandu

Prekonaná vzdialenosť autom počas dňa = 187 km

Štart: Golden Circle Truck Hotel, Thrastalundur, 801 Selfoss, Icelad- Cieľ: Guesthouse Pavi, Brautarholt 4, 105 Reykjavík, Island

Presun: Golden Circle Truck – Kerid Crater 6 km (6 minút).

1. Zastávka Kráter Kerid – hneď prvá zastávka nie je medzi 3 povinnými zastávkami Golden Circle, ale určite sa oplatí sem prísť. Vstup je platený nízkou sumou 600 ISK ( cca. 4 eurá). Na tento sopečný kráter, je veľmi ľahko a rýchlo dostupný z parkoviska, naplnený zafírovo modrou vodou, ktorý je možné obdivovať po celom jeho obvode, a teda z každého uhla, pričom môžete pohodlne po schodoch zísť aj priamo k nemu dole.

Presun: Kerid Crater – Brúarfoss 37,4 km (34 minút).

2. Zastávka Brúarfoss (hidden gem)– ani táto zastávka nie je medzi 3 povinnými zastávkami Golden Cirlce, ale určite stojí za to ! Po krátkej prechádzke od plateného parkoviska 750 ISK (cca. 5 eur), na ktoré sa dostanete prašnou neupravenou cestou (my sme tu šli v zime a bolo to v pohode), sa dostanete k tomuto síce malému, ale aj tak nádhernému vodopádiku špecifického tvaru, s najpriezračnejšou, ´´najtyrkysovejšou ´´vodou, akú sme na Islande videli. Je to naozaj prekrásne miesto a my sme tu strávili omnoho viac času ako sme plánovali.

Presun: Brúarfoss – Geysir 18,8 km (21 minút).

3. Zastávka Geysir – táto zastávka už je jedna z povinných zastávok Golden Circle a pocítite to okamžite na zvýšenom počte turistov, je to tu fakt hlava na hlave. Táto vysoko aktívna oblasť s vriacimi bahennými jamami a explodujúcimi gejzírmi, je obľúbená najmä kvôli gejzíru Strokkur, ktorý chrlí vodu každých 5 – 15 minút, do výšky 30 metrov. Keď sme tam boli my, videli sme erupciu geysíru 4 krát v priebehu 25 minút. Vychutnajte si tento neobvyklý prírodný jav, koľkokrát Vám srdce ráči.

Presun: Geysir – Gullfoss waterfalls 10 km (10 minút).

4. Zastávka vodopády Gullfoss – 2. povinná zastávka Golden Circle – vodopády Gullfoss je od parkoviska vzdialený cca. 10 minút chôdze po rovnej cestičke. Počas leta je možné si ho pozrieť z viacerých miest ako v zimných mesiacoch. Názov tohto vodopádu v preklade znamená ´´Golden Falls´´ - ´´Zlaté vodopády´´. Gullfoss je jedným z najznámejších a najobľúbenejších vodopádov Islandu. Nachádza sa v Kaňone rieky Hvítá. Gullfoss po správnosti pozostáva z dvoch vodopádov – prvá kratšia kaskáda je vysoká 11 metrov a druhá 21 metrov. Steny vodopádu po oboch stranách kaňonu dosahujú 70 metrov. Neváhajte nakúpiť v tomto suvenírom v obchode, ceny sú tu celkom dostupné (samozrejme na pomery Islandu) a sú tu niektoré položky, ktoré inde nájdete len ťažko. Opäť je tu množstvo turistov, avšak je to znesiteľnejšie, keďže okolie vodopádu je priestrannejšie než okolie geysíru.

Presun: Gullfoss waterfalls - Thingvellir National Park 57 km (45 minút).

5. Zastávka Thingvellir National Park – 3. a zároveň posledná povinná zastávka Golden Circle je známy Thnigvellir Národný Park. Tento park je výnimočný najmä tým, že leží v riftovej doline medzi dvoma tektonickými doskami (dá sa ísť medzi ne potápať) Severoamerickou a Euroázijskou tektonickou doskou. Na tomto mieste dochádza k rozostupu týchto dvoch dosiek, čo vytvára unikátnu krajinu s viditeľnými prasklinami a geologickými formáciami. V skratke tu uvidíte, na pomerne malom mieste ´´zhrnutie´´ prírody, čo ste mali možnosť spoznávať naprieč celým Islandom. Thingvellir je tiež miestom založenia jedného z prvých parlamentov na svete AlÞingi, ktorý založili Islanďania v roku 930. Okrem geologického a historického významu je tiež obľúbeným miestom, vďaka natáčaniu známych scén seriálu Game of Thrones (Hra o tróny). Strávený čas tu sa môže líšiť podľa toho ako veľmi chcete spoznať tento park. My sme sa rozhodli pre jednotlivé zastávky a presuny medzi nimi autom. Parkovisko pri Vistitor centre je platené 750 ISk = cca. 5,50 eur a hneď pri ňom sa nachádza Almannagjá – monumentálna roklina, ktorá je viditeľným prejavom rozostupu medzi dvoma tektonickými doskami. Prejdite sa ňou, cestu si môže obohatiť virtuálnou prehliadkou, naskenovaním QR kódu, ktorá Vás prevedie históriou aj geológiou tohto miesta. Nevynechajte ani Zákonníkovú skalu – Lögberg – historické miesto, kde sa predkladali zákony a riešili právne spory a malebný vodopád öxarárfoss, ku ktorému sa tiež presuniete autom a od parkoviska prejdete cca. 10 minút. V parku môžete stráviť 1 hodinu ale aj 3, ak ho budete chcieť spoznať detailnejšie.

Presun: Thingvellir National Park – Guesthouse Pavi 42,5 km (37min)

6. Zastávka večer v Reykjavíku – hlavné mesto Islandu, s cca. 135 000 počtom obyvateľov, čo je takmer polovica obyvateľov celého Islandu, toho ponúka hrozne veľa. Je to prístavné mesto s množstvom múzeí, podujatí, architektúry, pamiatok a cool podnikov, barov a reštaurácii. Je len na Vás ako strávite večer v Reykjavíku. Naše odporúčanie je ísť sa prejsť popri prístave až k Sun Voyager, prejsť sa po dúhovej ulici (Rainbow street) až ku mohutnému, známemu kostolu Hallgrímskirkja. Zaujímavé podniky lemujú všetky tieto uličky v centre. Náš obľúbený podnik v Reykjavíku je Lemmy Bar, je to obrovský bar so špecifickou výzdobou, v historickej starej budove, s chutnými pivami, s terasou a mini herňou. Ďalšie príjemné podniky : The Drunk Rabbit Irish Pub, The Irishman Pub, The English Pub (tu si môžete užiť každý deň živú hudbu) a mnoho iných. Cena čapovaného 500 ml piva sa na Islande pohybuje od 1200 ISk =cca. 8 eur, avšak sú pomerne silné a na Islande tiež existujú Happy Hours, kedy môžete pivo dostať aj za polovičnú cenu. Ak máte ešte veľa času na objavovanie Reykjaviku odporúčame Fly over Iceland a tiež nie je úplne odveci pozrieť si Perlan. Reykjavik sa Vám určite bude páčiť. Guesthouse Pavi, síce nie je úplne v centre ako Hostel B47, ale je tu lacnejšie, čistejšie, pohodlnejšie a v centre ste do 15 minút peši. Vyskúšali sme viacero hostelov v Reykjaviku a tento bol najlepší.

Ak stále hľadáte inšpiráciu, čo robiť na Islande. Môžete sa inšpirovať odkazmi dole.